Reklama r2m

 

UG: wyjaśnienia dotyczące pracy lamp solarnych

UG: wyjaśnienia dotyczące pracy lamp solarnych

Na stronie UG Dobra zamieszczono wyjaśnienia Wójt Gminy dotyczące pracy lamp oświetleniowych solarnych i hybrydowych, w związku ze zgłoszeniami problemów z ich działaniem.

Poniżej - cytowana całość wyjaśnień.
Można się tylko zastanawiać, czy poprawnie określono parametry lamp w zamówieniu z 2014 r., skoro są takie problemy z ich działaniem i czy wyciągnięto z tego wnioski na przyszłość.

 Informacja dotycząca lamp solarnych i hybrydowych
Opublikowano: 28 listopad 2019

W związku z otrzymywanymi od mieszkańców zgłoszeniami w sprawie nie świecenia lamp solarnych i hybrydowych na terenie Gminy Dobra, informujemy, iż warunki atmosferyczne obecnie panujące wpływają na ujemny bilans energetyczny lamp.
Kalkulatory pogodowe podają, iż uśredniona wartość nasłonecznienia w ciągu doby dla naszego regionu od początku listopada 2019 r. do chwili obecnej wynosi zaledwie 2,1 godziny.
Autonomia pracy lamp została określona na podstawie średnich warunków atmosferycznych panujących w naszej strefie i szerokości geograficznej i wynosi sześć dni.
Do uzyskania pełnej autonomii lamp w okresie jesienno-zimowym potrzebne są co najmniej cztery następujące po sobie pełne słoneczne dni, aby naładować akumulatory w energię potrzebną do prawidłowej pracy lampy solarnej.
Informujemy, że w lampach hybrydowych minimalna prędkość wiatru, przy której turbina może zacząć produkować prąd, to 2,5-3 m/s. Natomiast do osiągnięcia mocy nominalnej potrzebny jest wiatr o prędkości około 8-9 m/s. Turbina o mocy 300 W zaopatruje w energię w lampie hybrydowej w 1/3 potrzebnej energii.

Biorąc pod uwagę powyższe i przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych świecenie lamp solarnych jak i hybrydowych może zostać zakłócone.

Wójt Gminy Dobra


Info: UG Dobra

 

 

Reklama r6s