Reklama r2m

 

UG przypomina: obowiązuje zakaz spalania bioodpadów w ogrodach

UG przypomina: obowiązuje zakaz spalania bioodpadów w ogrodach


UG Dobra przypomina, że obowiązuje całkowity zakaz spalania bioodpadów stanowiących odpady roślinne na terenie nieruchomości.

Spalanie jest niezgodne z art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach, który stanowi, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba, że są ona objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.


Wiosna sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów typu zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi.

Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne lub poddać kompostowaniu, a grubsze gałęzie można bezpłatnie odwieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w miejscowości Dobra, przy ulicy Zwierzynieckiej - obok Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Obecnie nie jest dozwolone spalanie takich odpadów na terenie nieruchomości.

Jednocześnie przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Rokrocznie notowane są takie przypadki, kiedy dochodziło do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny był przyjazd straży pożarnej. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W trakcie wypalania traw ginie wiele pożytecznych zwierząt (min. żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaków (m.in. krety, jeże, zające) i inne drobne gryzonie, owady,  a także bardzo pożyteczne  dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości). W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele – co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

 

Andrzej Budzyński

Komendant Straży Gminnej


Info: UG Dobra

 

Reklama r6s