Reklama r2m

 

Narodowy Spis Powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny 2021 - obowiązkowy e-spis


Już za 5 dni - 1 kwietnia 2021 r. - rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny 2021. Potrwa 3 miesiące - do 30 czerwca 2021 r.

Spis jest obowiązkowy i jego podstawową formą jest dokonanie "samospisu" przez internet.

 

Metodami uzupełniającymi (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) będą:

  • wywiad telefoniczny
  • wywiad osobisty

"Samospisu" można dokonać przez stronę:

https://spis.gov.pl

Dostępny jest już formularz "demo" dla spisu internetowego oraz lista pytań zadawanych w czasie spisu. W ramach formularza spisowego jedna osoba może podać siebie oraz domowników i ustalić relacje między nimi (rodzic-dziecko, mąż-żona).

 

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz  podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl

 

Reklama r6s