Reklama r2m

 

Kobieca Strona Mocy - spotkanie z dr hab. Beatą Bugajską, prof. US

Kobieca Strona Mocy - spotkanie z dr hab. Beatą Bugajską, prof. US


Stowarzyszenie Carpe diem wraz z Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, zaprasza wszystkie wspaniałe kobiety, na Kobiecą Stronę Mocy z dr hab., prof. US Beatą Bugajską.

Spotkanie odbędzie się już dzisiaj - w piątek 22 marca, o godzinie 18.30 w siedzibie ZUL w Mierzynie przy ul. Weleckiej 13B.

 

Beata jest prof. Uniwersytetu Szczecińskiego - doktorem habilitowanym nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (2016). Pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, jako kierownik zespołu gerontologii stosowanej i tanatologii. Pracę w Uniwersytecie Szczecińskim od 2016 roku łączy z obowiązkami Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin i od 2020 r. funkcją pełnomocniczki Prezydenta Miasta Szczecin ds. równości.

20 lutego b.r. została powołana na członkinią Rady ds. Polityki Senioralnej przy Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenie Okle-Drewnowicz. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra do spraw Polityki Senioralnej. Jest powoływana na 2-letnią kadencję i liczy 30 członków. W jej skład wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach polityki senioralnej. Do zadań Rady należy opracowywanie kierunków działań adresowanych na rzecz osób starszych w Polsce, inicjowanie, wspieranie i promowanie rozwiązań z zakresu polityki senioralnej oraz przedstawianie Ministrowi propozycji rozwiązań na rzecz rozwoju systemu wsparcia osób starszych.

Zainteresowania badawcze dr Beaty Bugajskiej to: pedagogika społeczna, gerontologia społeczna, pomoc społeczna i praca socjalna.
Beata jest autorka ponad 80 prac, w tym m. in.: Tożsamość człowieka w starości. Studium socjopedagogiczne (Szczecin 2005); Przyszłościowa perspektywa czasowa w starości (Szczecin 2012) [współautorka]; Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych (Szczecin 2014) [współautorka] (książka zdobyła Nagrodę Teofrasta w kategorii najlepsza popularnonaukowa książka psychologiczna roku 2015).
Szczególnie doceniona została publikacja pt. The ninth stage in the cycle of life – reflections on E.H. Erikson`s theory, opublikowanej w międzynarodowym czasopiśmie Ageing & Society, 37. 2017 za którą otrzymała nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla.

Jest też organizatorka cyklu konferencji naukowych pt. "Świat (nie)przyjazny starości".
Brała udział w zagranicznych stażach naukowych w Walii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Słowacji, Francji połączonych z wyjazdami studyjnymi do instytucji pomocy i opieki nad osobami starszymi. Przewodnicząca Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych województwa zachodniopomorskiego.

Jest bardzo twórczą społeczniczką, zaangażowaną w rozwój Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Szczecinie i całym regionie. Pomysłodawczyni i organizatorka Zachodniopomorskiego Partnerstwa na rzecz Aktywności Seniorów, Latającego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora i cyklicznych spotkań Zachodniopomorskiego Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jest członkinią honorową Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, członkinią Rady Programowo – Naukowej w UTW w Szczecinie i w Policach; założycielka Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora; inicjatorka utworzenia UTW Szczecin - Prawobrzeże.

Za działalność na rzecz osób starszych, nagrodzona tytułem Szczecinianki Roku 2014 i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Kobieta Charyzmatyczna w kategorii kobieta nauki i kobieta społeczna plebiscytu czasopisma WhyStory Gazety Wyborczej 2017.
A co mówiła o swoich pasjach w wywiadzie dla WhyStory?
"Co robi Pani „po godzinach”? Proszę opisać swoje pasje".
"Nie znam takiego pojęcia jak „po godzinach” – tak naprawdę pomiędzy jedną a drugą pracą, pracą społeczną, obowiązkami domowymi i 4-5 godzinami snu, włączam komputer, pracuję nad artykułem, rozmyślam o ważnych rzeczach, które chcę zrobić, lecz nie tracę czasu na myślenie o problemach – raczej staram się je rozwiązywać. Przyjaciele mówią, że to pracoholizm – może mają trochę racji, ale myślę, że w moim przypadku raczej sprawdza się myśl Konfucjusza: „wybierz sobie pracę, którą lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Oczywiście zdarza mi się czytać tzw. normalne książki, lubię dobry film i koncerty w Filharmonii Szczecińskiej. Pasje odkładam na wakacje. W tym roku, tradycyjnie już zaplanowaliśmy rodzinną wyprawę w Bieszczady i odkładamy z roku na rok kurs windsurfingowy (kiedyś pływałam i sprawiało mi to wielką przyjemność). Na inne pasje przyjdzie czas na emeryturze. Wtedy też zrobię wystawę pocztówek, które zbieram od lat. Proszę się nie śmiać… Na wszystkich są osoby starsze – to takie zawodowe hobby".

Na spotkanie z Beatą, na którym będziemy mówić między innymi o odwadze bycia sobą, zapraszamy już w piątek 22 marca, o godzinie 18.30, do Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, ul. Welecka 13B, Mierzyn.

A na zakończenie wydarzenia zorganizujemy też "Hydepark", więc jeżeli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, informacjami czy polecić swoje usługi, zareklamować swoją działalność, to serdecznie zapraszamy.

Częstujemy też kawą/herbatą i domowymi ciastami (ja zrobię blok czekoladowy, a Ty ;) ?).
A ponieważ jesteśmy eko, na spotkanie zapraszamy z własnym kubeczkiem/filiżanką, talerzykiem i łyżeczką. Oczywiście naczynia przynosimy w szmacianej albo papierowej torbie.

Czekamy na Was z niecierpliwością. Bo moc jest kobietą.

Stowarzyszenie Carpe diem, Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie i Ania Pawlak.


Tekst i grafika: UG Dobra, Stowarzyszenie Carpe diem, Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie

 

Reklama r6s