Blog portalowy

Mierzyn-wydarzenia - nowa, duża usługa

Mierzyn-wydarzenia - nowa, duża usługa

Mierzyn-wydarzenia - to kolejna usługa portalu Mierzyn.PL !

Usługa ważna, bardzo duża, wiele możliwości jeszcze skrywająca ;)
Otwiera ona na portalu Mierzyn.PL nowy rozdział funkcjonowania - udostępniając informacje bieżące, praktyczne, przydatne.


Od dzisiaj na portalu Mierzyn.PL można śledzić wydarzenia odbywające się w Mierzynie, naszej gminie, najbliższej okolicy, lub dotyczące Mierzynian.
Wydarzenia kulturalne, sportowe, komunikaty o wyłączeniach prądu, ostrzeżenia meteo, a także - terminarz odbioru odpadów selektywnych czy niedziel handlowych. To tylko niektóre kategorie wydarzeń, jakie już zostały wpisane do portalu Mierzyn.PL.


Będę starał się, aby w tej usłudze znajdowały się informacje obiektywne, krótkie, sygnalizujące wydarzenia nas dotyczące.


Jeśli jakiejś informacji o wydarzeniu dla Mierzynian nie będzie - dajcie mi po prostu znać, zapewne to moje przeoczenie.
Chciałbym w ramach tej usługi unikać prezentacji obszernych szczegółów wydarzeń - to na pewno świetnie zrobią ich organizatorzy, a ja planuję skupić się na zasygnalizowaniu wydarzenia, raczej krótkiego opisu i wskazaniu linku do jego szczegółów.

Być może nadejdzie taki czas, że organizatorzy jakiegoś wydarzenia uznają, że całość informacji chcą powierzyć do prezentacji na portalu Mierzyn.PL - myślę, że sprostam temu wyzwaniu i będzie mi miło :)Na starcie usługa Mierzyn-wydarzenia udostępnia informacje w dwóch miejscach portalu:

A. na stronie głównej 3 bloki list wydarzeń:
1) wydarzenia ogólne, kulturalne, sportowe
2) ostrzeżenia (np. meteo), komunikaty (np. o planowanych wyłączeniach prądu), informacje o niedzielach handlowych
3) terminarz odbioru odpadów selektywnych

B. w nowej pozycji menu: "Informator / Wydarzenia":
1) główna część to wyszukiwarka wydarzeń
2) prawa część to prezentacja w formie kalendarzy kilku grup najważniejszych wydarzeń.

 

Wydarzenia są sygnalizowane także obrazkami - to wstępna koncepcja graficzna, która na pewno ulegnie zmianie i ujednoliceniu.

Niektóre wydarzenia są zapisane i można je znaleźć przez wyszukiwarkę, ale obecnie nie są prezentowane na listach ani w kalendarzach. Są to np. terminy odbioru odpadów komunalnych - to cykliczne "wydarzenia", powtarzające się co tydzień w taki sam sposób dla tych samych ulic.
Wyświetlanie ich w tym momencie zmniejszałoby niepotrzebnie przejrzystość innych wydarzeń.


Budując tę usługę (tak - to ewidentnie przypominało budowanie ;) ) w szczególny sposób zająłem się terminarzem odbioru odpadów selektywnych, ponieważ jest nieco rozbudowany, ma zmienne terminy dla odbioru różnych frakcji. Mam nadzieję, że ta część będzie szczególnie przydatna w codziennym życiu :)
W chwili obecnej zawiera informacje aktualne do końca czerwca 2019 r.

UWAGA!
Usługa Mierzyn-wydarzenia jest taka rozbudowana, że dla samego korzystania z terminarza odbioru odpadów selektywnych będzie oddzielny opis - już niebawem.


Mierzyn-wydarzenia to usługa prezentująca dane dynamicznie. Sama usługa też będzie się zmieniać - postaram się sukcesywnie uzupełniać ją o nadchodzące wydarzenia, a także rozbudować tak, aby dawała krótkie, konkretne informacje o wydarzeniach mierzyńskich.
Proszę się więc nie dziwić widząc, że usługa ta ulega zmianom :) - będzie więcej wydarzeń, może zmieniać się podział na kategorie, a także sam wygląd prezentacji informacji.
Już wkrótce korzystanie z tej usługi stanie się jeszcze wygodniejsze...


Od tego momentu rozpocznie się również proces zmiany relacji portalu Mierzyn.PL do innych publikatorów internetowych, głównie Facebooka.
Jest to zgodne z moim zamiarem, aby w ramach portalu Mierzyn.PL skupiać jak najwięcej informacji o Mierzynie i przydatnych Mierzynianom w sposób  niezależny od funkcjonowania innych źródeł informacji.