Reklama r2m

 

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce


UG Dobra przekazał informację o zajęciu przez Gminę Dobra drugiego miejsca w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce.

W artykule przedstawiamy czołówkę zwycięzców rankingu oraz bliższe informacje o przygotowaniu rankingu.

 

Gmina Dobra zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego. To kolejny sukces naszej gminy.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to pełne opracowanie, które obejmuje wszystkie samorządy. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone siedmioma aktualnymi, najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi. Ranking adresowany jest do trzech głównych grup odbiorców: samorządowców, aby mogli wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami, przedsiębiorców, aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze oraz obywateli, aby mogli sprawdzić, jak gospodaruje samorząd lokalny.

"To dokument, który pokazuje wyniki analiz rok po roku na podstawie danych składanych przez samorządy do RIO. W przypadku tego rankingu mówimy o informacji raportowanej na koniec IV kwartału 2022 r." - mówi prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który przedstawił wyniki tegorocznego rankingu.

Ranking przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Samorządy zostały podzielone na pięć klas: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Spośród 1513 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały:

1. Michałowice (woj. mazowieckie)
2. Dobra (woj. zachodniopomorskie)
3. Baranów ( woj. wielkopolskie)
4. Kozielice (woj. zachodniopomorskie)
5. Bełchatów (woj. łódzkie)

Liderami pozostałych kategorii zostały:
- gminy miejsko-wiejskie: Konstancin-Jeziorna
- gminy miejskie: Józefów
- miasta na prawach powiatu: Warszawa
- powiaty ziemskie: wrocławski

"To kolejny sukces naszej gminy. W zeszłym roku byliśmy na piątym miejscu w tym rankingu. Teraz awansowaliśmy na pozycję wicelidera. Ważne, że inni tak dobrze oceniają naszą pracę i jej efekty. Dopinguje to nas do dalszej i systematycznej pracy na rzecz naszej gminy. Dziękujemy i gratulujemy pozostałym wyróżnionym samorządom" - skomentowała wyniki rankingu Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Ranking przygotowany w oparciu o dane RIO na koniec 2022 r. uwzględniał takie wskaźniki jak: udział dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacje nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udział środków europejskich w wydatkach, relacje zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych.

To kolejny sukces Gminy Dobra, która zajęła też 2. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego przygotowanym w tym roku przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ranking finansowy Pomorza Zachodniego został opublikowany już po raz szósty. Rok, dwa i trzy lata temu Gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce, cztery lata temu drugie, a pięć lat temu także pierwsze. Najważniejsze cele zestawienia to przejrzystość finansów publicznych JST, dbanie o kulturę finansów samorządów, wymiana dobrych praktyk w zarządzaniu finansami między jednostkami samorządu terytorialnego oraz upowszechnianie dobrych rozwiązań.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. Na początku grudnia 2022 r. Gmina Dobra została wybrana najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim. W rankingu ogólnopolskim nasza gmina zajęła bardzo dobre 8. miejsce (na 2477 gmin). Ranking, opublikowany przez Serwis Samorządowy PAP, opracował prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W maju 2022 r. Gmina Dobra zajęła 5. miejsce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

W 2022 r. Gmina Dobra zajęła też 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast w październiku 2021 r. Gmina Dobra zajęła 20. miejsce w ogólnopolskim rankingu miast i gmin, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają. Ranking opracowany na podstawie danych GUS z 2020 r. opublikował serwis Tuwartomieszkac.pl.

Źródło: www.gminadobra24.pl

 


Tekst i grafika w artykule: UG Dobra
Foto: Grzegorz Krakowiak

 

Reklama r6s