Blog portalowy

Dziennik Mierzyn - podsumowanie i plany

Dziennik Mierzyn - podsumowanie i plany


Ostatni rok można dla portalu dziennika Mierzyn uznać za pracowity i udany.  Pracowity - bo wiele pracy wkładam w jego funkcjonowanie, rozwój i tworzone publikacje.

Udany, bo rośnie popularność (mierzona różnymi wskaźnikami) - także ta mniej pozytywna ;)

Kilka słów podsumowania.

 

Dziennik Mierzyn to Redakcja skupiająca w 1 osobie: redaktora, twórcę tekstów na portalu, administratora technicznego portalu, "dziennikarza" pozyskującego i opracowującego materiały, programistę tworzącego lub dostosowującego oprogramowanie portalu. To wszystko jest realizowane w ramach tzw. czasu wolnego.

Działalność staram się skupiać wokół portalu WWW, traktując Facebooka jako medium komunikacyjne i reklamowe. Portal WWW daje o wiele większe możliwości przygotowania praktycznych informacji w różny sposób, a przede wszystkim daje elastyczność funkcjonowania i niezależność.

Portal Mierzyn to nie tylko dziennik prezentujący newsy - to także wiele opracowań praktycznych dla mieszkańców Mierzyna, Gminy Dobra czy nawet regionu.
Należą do nich np.: informacje o historii Mierzyna, ludności Gminy Dobra (cytowane przez Wikipedię), kompendia wiedzy o gospodarowaniu odpadami czy rozwiązania mapowe dla rowerzystów i mieszkańców naszego regionu.

Udaje się w utrzymywać w miarę nieprzerwanie działanie własnych stacji: pogodowej (Mierzyn-meteo) i smogowej (Mierzyn-smog) - dzięki temu na bieżąco dostępne są rzeczywiste informacje bezpośrednio z Mierzyna.

 

Działalność dziennika Mierzyn została także doceniona przez Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska - ubiegając się o przyjęcie do Szkoły Inicjatyw Strażniczych miałem możliwość usłyszenia w czasie rozmowy rekrutacyjnyej parę pozytywnych słów, wręcz uznania, o publikacjach portalu.  Było to znaczącym punktem w niełatwej rywalizacji - 5 osób na jedno miejsce.

 

W ostatnim roku do niestandardowych wydarzeń w ramach działania portalu zaliczyć można otwarcie się z rejestracją użytkowników na mieszkańców Gminy Dobra (spoza Mierzyna), przebudowę układu informacyjnego portalu, uruchomienie forum dyskusyjnego. Może to wydać się banalne i śmieszne, ale proszę pamiętać, że to wymaga dodatkowej pracy własnej w czasie wolnym (na przetestowanie, uruchomienie), a przede wszystkim - musi być tak zrobione, aby funkcjonowało - stabilnie i nieprzerwanie.  "Zrobić" - to niedużo, ale zapewnić funkcjonowanie i utrzymanie każdej nowej opcji - to zaplanowanie dodatkowych godzin poświęconych z czasu wolnego w dłuższej perspektywie czasowej.

W kolejce są dwie nowe, poważne funkcjonalności - jedna już wstępnie przetestowana, druga - zainstalowana i zbadana. Mam nadzieję, że spodobają się użytkownikom, ale na razie nie zdradzę, czego dotyczą. Zwłaszcza ta druga - jeśli uda się ją uruchomić i jeśli się przyjmie - może stać się ważnym wydarzeniem w naszej gminie...

 

Miniony rok to także intensywna współpraca ze Szczecińskim Klubem Rowerowym Gryfus - funkcjonalność rejestracji uczestników wydarzeń Gryfusowych w czasie pandemii okazała się bardzo przydatna. Nie ukrywam - także i mnie, bo lubię z Gryfusem jeździć i staram się korzystać z nadarzających się okazji.

 

Ubiegły rok to także wzrost popularności portalu Mierzyn - mierzona narzędziem wbudowanym pokazała wzrost o 34% (w stosunku do roku 2020), a wg Google Analytics - o ponad 100%!
Z oceny mnie pozytywnej - znacząco wzrosła popularność wśród atakujących portal hakerów - o niemal 60% w stosunku do roku 2020.

Działam dalej :)