Reklama r2m

 

Największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim

Największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim


Ponad 350 rowerzystów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Holandii i Meksyku. Ok. 280 km trasy w ciągu 2 dni. Patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Szczecina.

Tak przedstawiało się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim - 11. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowany przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

 

Rowerzyści trasę wokół Zalewu Szczecińskiego - przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię - Pomorze Przednie w Niemczech - pokonywali w dniach 23-24 kwietnia.  Uczestnicy rajdu poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) i wspólnie delektowali się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie było możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.

Wydarzenie odbyło się po patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz Prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka.

Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu uzyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (w ramach projektu INT138 "Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego - polsko-niemiecki produkt turystyczny") oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja).
Zakup koszulek wsparła także Grupa Gezet, która była Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewniła samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Uczestnicy rajdu mieli do swojej dyspozycji także rowery elektryczne dostarczone przez szczecińskiego producenta - firmę Geobike.

Wyjazd odbył się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci z domów dziecka lub wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W tym roku była prowadzona dodatkowo zbiórka na pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy.

W Stepnicy rowerzystów odwiedził Dyrektor Gabinetu Marszałka - Krzysztof Barczyk, który powiedział uczestnikom rajdu, że są najlepszą promocją trasy rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego.

Po dotarciu na Łasztownię przewodnicy poszczególnych grup wręczyli uczestnikom rajdu pamiątkowe medale. Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na dwunastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w kwietniu 2023 roku.


Info i foto: Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

 

Reklama r6s