Zmiany techniczne na portalu

Zmiany techniczne na portalu

Ostanie kilka tygodni to - poza pracą nad nową usługą - także dbanie o działanie portalu i rozwój jego technicznej strony funkcjonowania.

W ciągu tych dni wprowadzono zmiany związane głównie z usuwaniem błędów i bezpieczeństwem działania strony.

 

Zmiany wyglądają niepozornie, ale niektóre z nich wymagały trochę pracy...

 

Co się wydarzyło:

1. uruchomiony komercyjny certyfikat SSL dla domeny mierzyn.pl - mały krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa komunikacji z portalem Mierzyn.PL
Zakupiono popularny i rozpoznawalny certyfikat Rapid SSL, weryfikujący "tożsamość" domeny w podstawowym zakresie, ważny przez rok i pozwalający na szyfrowanie komunikacji WWW ze stroną.

2. uruchomiony automatyczny, cyklicznie działający system tworzenia kopii zapasowej portalu w formacie pozwalającym na szybkie przywrócenia działania.
System może być modyfikowany tak pod względem częstotliwości i czasu tworzenia kopii, jak i zakresu danych podlegających archiwizacji.

3. portal Mierzyn.PL został włączony do systemu monitoringu funkcjonowania stron WWW, śledzącego ciągłość działania portalu.
Pozwala to dość szybko zorientować się, że strona jest z jakiegoś powodu niedostępna i podjąć niezbędne działania do jej przywrócenia.

4. usunięto błąd uniemożliwiający korzystanie z popularnego mechanizmu Captcha, zabezpieczającego formularze kontaktowe przed spamem.
Dzięki temu formularz kontaktowy uległ pewnemu uproszczeniu. Ta mała zmiana wymagała niemałej pracy dla przygotowania odpowiednich danych dla autorów modułu kontaktowego.

5. usunięto błąd występujący na niektórych przeglądarkach WWW, uniemożliwiający podgląd powiększonych zdjęć.
Błąd ten objawiał się zwłaszcza w artykułach o historii Mierzyna p.n.e. oraz nowożytnej, powodował zniekształcenie treści strony i brak możliwości powiększenia niektórych zdjęć po ich kliknięciu.

6. usunięto błąd nawigacji w module mapowym, wynikający z podniesienia poziomu bezpieczeństwa części administracyjnej portalu.
Autorzy modułu mapowego nie przewidzieli stosowania tak wysokiego progu bezpieczeństwa i konieczna była własna modyfikacja części tego modułu, aby działał poprawnie nie naruszając strefy specjalnie chronionej.

 

To wszystko obok bieżącego utrzymania portalu, czyli archiwizacji, aktualizacji, analizy raportów z prób włamań...

Niby niepozorny portal, a tyle się dzieje... ;)