Wiadomości z gminy

Reklama r2m

 

Droga dla rowerów

Połączenie odcinków drogi dla rowerów z Dobrej do Szczecina


Nieco ponad 2 tygodnie temu UG Dobra informował o połączeniu się dwóch odcinków drogi dla rowerów (popularnie: ścieżki rowerowej) pomiędzy Dobrą a Szczecinem (węzeł Głębokie). To świetna wiadomość dla miłośników rowerów - w szczególności z Dobrej i Wołczkowa - i ważna inwestycja dla poprawy bezpieczeństwa rowerzystów.

W tej beczce miodu jest jednak i mała łyżka dziegciu dotycząca ... właśnie bezpieczeństwa. Wójt Gminy promuje tę inwestycję jadąc rowerem po placu budowy, bez kasku rowerowego...

 

Mnie ta inwestycja także bardzo cieszy, chociaż osobiście raczej sporadycznie będę miał przyjemność z niej korzystać. Ścieżka rowerowa będzie miała docelowo 7,5km długości i będzie jedną z kilku inwestycji "rowerowych" na terenie naszej gminy. Rowerowe połączenie Dobrej i Wołczkowa z tak ważnym punktem komunikacyjnym jak "węzeł Głębokie" może dać (przy odpowiedniej infrastrukturze węzła lub jego otoczenia) spore możliwości dla roweru jako alternatywnego środka transportu i dojazdu do Szczecina.

Wójt Gminy podkreśliła znaczenie tej inwestycji wraz z remontem drogi Wołczkowo-Dobra także jako świadectwa dobrej współpracy sąsiednich samorządów (Gmina Dobra, Szczecin i Starostwo Powiatowe w Policach).

Promując tę inwestycję UG Dobra udostępnił film, na którym Wójt Gminy Dobra jedzie tą ścieżką na rowerze. Szkoda, że bez kasku rowerowego, który - mimo, iż nie jest obowiązkowy - to radykalnie poprawia bezpieczeństwo rowerzysty nawet wtedy, gdy porusza się drogą dla rowerów.

Co może zdumiewać to fakt, że Wójt Gminy w nagraniu kilkakrotnie zaznacza, że ścieżka to wciąż plac budowy, że trzeba jeszcze poczekać na oddanie jej do użytku - ale jednocześnie z tej ścieżki korzysta i cieszy się, że jest ona już popularna i wykorzystywana. Chyba nie jest to właściwe zestawienie dla promocji - korzystanie z placu budowy przez rowerzystów, pieszych, matki z dziećmi...
Może warto było poczekać na formalne oddanie drogi rowerowej do użytku i wykonać pierwszy, uroczysty przejazd w kasku rowerowym - przekaz byłby zdecydowanie lepszy, a przykład dla innych o wiele bardziej pozytywny. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo i sprawowany urząd.


Info: własna na podstawie informacji UG Dobra
Foto: ilustracyjne

 

Reklama r6s