Blog portalowy

Otwieramy rejestrację na portalu dla mieszkańców Gminy Dobra!

Otwieramy rejestrację na portalu dla mieszkańców Gminy Dobra!

 

Od ponad roku na portalu Mierzyn jest możliwość założenia konta użytkownika po prostym procesie rejestracji. Dotychczas była możliwa w zasadzie tylko dla mieszkańców Mierzyna, którzy w trakcie rejestracji wybierali swoją ulicę.

Od teraz - możliwość ta została poszerzona na pozostałe miejscowości gminy! Sprawdź - co daje rejestracja:

 

Dla kogo jest rejestracja?

Dla każdego, ale szczególnie dla osób mających chociaż minimalną wprawę w nawigowaniu po portalu oraz rozumiejących kwestia logowania, zmiany hasła, odzyskiwania hasła.
Wszystko jest opisane w artykule Konto użytkownika - pomoc, gdyby ktoś potrzebował wskazówek.

Przed rejestracją należy zapoznać się z Regulaminem portalu.

 

Dlaczego także dla mieszkańców innych miejscowości Gminy Dobra?

Wiele informacji przygotowywanych dla mieszkańców Mierzyna to informacje dotyczące wszystkich mieszkańców gminy. Poza tym pewne mechanizmy działania portalu po niewielkim rozszerzeniu mogą służyć także innym - spoza Mierzyna. Dlatego niewielkim nakładem dodatkowej pracy przygotowywane i tak dla Mierzyna informacje mogą trafić do znacznie szerszego kręgu odbiorców.

Sukcesywnie wdrażane udogodnienia dla zalogowanych użytkowników portalu mogą być dostępne użytkownikom spoza Mierzyna tylko wtedy, gdy zarejestrują się na portalu. Dlatego pojawiła się taka możliwość.

 

Co daje rejestracja?

W dużym skrócie:

  • użytkownik niezalogowany widzi wszystkie informacje - i dla Mierzyna, i dla Gminy Dobra. Wyświetlają mu się także reklamy automatyczne. Nie widzi jednak pewnych udogodnień (np. mapy w komunikatach ENEA, zaawansowane opcje wyszukiwania, ...).

 

  • zalogowany użytkownik widzi część informacji - nie są mu wyświetlane informacje, które ewidentnie go nie dotyczą (np. mieszkaniec Mierzyna nie widzi komunikatów ENEA dla innych miejscowości gminy, a mieszkaniec innych miejscowości - nie widzi wydarzeń dla konkretnych ulic Mierzyna). Zalogowanemu użytkownikowi nie są wyświetlane reklamy automatyczne, ma on dostęp do InfoPanelu, dodatkowych udogodnień (opcje wyszukiwarki, filtry wyszukiwania w katalogu restauracji, katalog plików do pobrania)

 

Zasadą przyświecającą działaniu portalu Mierzyn jest udostępnianie informacji każdemu, bez konieczności rejestracji. Ale szereg udogodnień w korzystaniu z tych informacji będzie dostępny tylko zalogowanym użytkownikom.

 

W trakcie rejestracji użytkownik wybiera:

  • mieszkaniec Mierzyna: ulicę, z jaką chce mieć skojarzone swoje konto na portalu. Oczywiście nie musi to być ulica, na której mieszkamy, ale taki wybór wydaje się oczywistością.
    Po zalogowaniu się użytkownik dostaje na portalu informacje częściowo wyselekcjonowane: jeśli jakaś informacja dotyczy tylko jego ulicy (bez wpływu na inne ulice) - to użytkownik zalogowany ją zobaczy. Jeśli informacja dotyczy innej ulicy - nie będzie widoczna.

 

  • mieszkaniec innej miejscowości: opcję: "Gmina_Dobra". W tym momencie nie ma podziału na miejscowości gminy, jest jedna ogólna grupa. [zmiana] nazwę swojej miejscowości (np. "w. Bezrzecze")

 

Co to jest InfoPanel?

To specjalnie przygotowany panel dla zalogowanego użytkownika, który prezentuje w kompaktowy sposób przegląd najważniejszych informacji dla użytkownika, zwłaszcza jego dotyczących.
To tutaj użytkownik znajdzie np. informację o terminach odbioru odpadów z jego ulicy - zarówno komunalnych jak i selektywnych.

InfoPanel włącza się użytkownikowi automatycznie tuż po zalogowaniu się. W każdej chwili można jednak przejść do standardowej strony głównej i reszty portalu.

Informacja o działaniu InfoPanelu jest dostępna w odrębnym opisie: InfoPanel - pomoc.

 

Na co należy uważać?

Przede wszystkim na poprawność informacji i bezpieczeństwo. Dla założenia konta użytkownika wymagana jest minimalna ilość informacji - tyle, ile potrzeba do zidentyfikowania i zalogowania użytkownika.
Użytkownicy, którzy w czasie rejestracji lub podczas zmian danych podadzą dane (zwłaszcza login czy nazwę) budzące wątpliwości bądź naruszające prawa innych osób albo sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub dobrymi obyczajami - mogą zostać zablokowani przez administratora.

Należy zwrócić szczególną uwagę w opisie Konto użytkownika - pomoc na kwestie związane z bezpieczeństwem. Kilkakrotne błędne próby logowania mogą całkowicie odciąć dostęp do portalu!