Reklama r2m

 

Dowód osobisty

Wakacje tuż tuż - sprawdź ważność dowodu osobistego


Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi możliwości wyjazdu za granicę (oczywiście uwzględniając ograniczenia koronawirusowe).

UG Dobra zwraca uwagę na sprawdzenie terminu ważności dowodu osobistego. Co ważne - należy wziąć pod uwagę także termin powrotu z wyjazdu zagranicznego.

 

Każdy obywatel państw członkowskich UE przy wjeździe i wyjeździe poza strefę Schengen jest poddawany szczegółowej odprawie granicznej. Dotyczy to obywateli Polski, którzy mają możliwość podróżowania na podstawie dowodów osobistych do krajów strefy Non Schengen.

Na unieważnionym dowodzie osobistym nie jest możliwy wyjazd z kraju. Takiej osobie nie zezwala się na wyjazd, chyba że posiada ze sobą ważny paszport. Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

 

Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto więc sprawdzić datę ważności dokumentu, jak również to,  czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony.

 

Dowód osobisty – informacje

Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku.

Z dowodem możesz podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra. Z e-dowodem na niektórych lotniskach możesz korzystać z automatycznych bramek granicznych.

Dodatkowo e-dowód możesz zawiesić – jeśli go gdzieś zagubisz – oraz cofnąć jego zawieszenie – gdy go już odnajdziesz.

https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje


Info i grafika: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl

 

Reklama r6s