Reklama r2m

 

Rewolucja śmieciowa w Gminie Dobra - wyjaśniamy/pomagamy - cz.3

Rewolucja śmieciowa w Gminie Dobra - wyjaśniamy/pomagamy - cz.3


Ciąg dalszy cyklu, w którym przybliżamy wyjaśnienia dotyczące "rewolucji śmieciowej" w Gminie Dobra.

Dzisiaj - worki na odpady: jakie były limity, jakie będą, skąd wynika zmiana i co z brązowymi workami BIO po 1 stycznia.

Zachęcamy do polubienia lub obserwowania naszej strony na FB - Mierzyn, co pozwoli na bieżące śledzenie kolejnych publikacji. Jeśli uznacie któryś artykuł z tego cyklu za ciekawy lub przydatny - miło będzie zobaczyć "lajka" lub "gwiazdkę" ;)

 

Poniżej zestawiamy w tabeli liczby worków na odpady (w ujęciu całorocznym), udostępniane mieszkańcom:

  rok 2021 rok 2022
żółty (plastik/metal) 60 85
niebieski (papier) 30 80
zielony (szkło) 20 14
Brązowy BIO 120l (odpady zielone) 50 0
BIO 35l (odpady kuchenne) 20 0

 

Jak wspomniano we wcześniejszych artykułach - brak worków brązowych wynika z konieczności przejścia na gromadzenie bioodpadów w pojemnikach.

Worki będą dostarczana mieszkańcom 2 razy w roku, w pakietach:

a) 40 worków niebieskich, 45 worków żółtych, 7 worków zielonych - w pierwszym półroczu
b) 40 worków niebieskich, 40 worków żółtych, 7 worków zielonych - w drugim półroczu

 

Dlaczego jest więcej worków na papier i plastik?

Zwiększenie to wynika ze zgłoszeń i postulatów mieszkańców jakie miały wpływać do UG Dobra. Wpływ na to ma także okres pandemii, powodujący zwiększenie zakupów w sklepach internetowych, co przekłada się na powstawanie większej ilości odpadów tego rodzaju, szczególnie papierowych.

 

Dlaczego jest mniej worków na szkło?

Powód jest podobny do wyżej wspomnianego - postulaty mieszkańców. Często zgłaszali oni, że worków na szkło jest za dużo, zostają i nie wiadomo co z nimi robić. Obserwując zwracane do UG niewykorzystane worki okazywało się, że w większości są to worki zielone.

 

Jak skalkulowano nową liczbę worków?

Biorąc pod uwagę postulaty mieszkańców (wspomniane wyżej) zwiększono liczbę worków żółtych i niebieskich, a zmniejszono liczbę worków zielonych. Liczbę worków tak skalkulowano, aby - biorąc pod uwagę brak worków brązowych - całkowita liczba worków w nowym układzie była zbliżona do obecnej całkowitej liczby worków.

 

Co zrobić z workami brązowymi, które pozostaną po 1 stycznia 2022r.?

Jak już wcześniej przekazywaliśmy - w żadnym wypadku nie można ich wykorzystywać do gromadzenia innych frakcji odpadów (nawet po opisaniu worka).

Zgodnie z sugestią UG Dobra - najlepiej byłoby przekazać je do UG (Wydział ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji - Dobra, ul. Graniczna 39B), gdzie zostaną wykorzystane np. do corocznych akcji sprzątania realizowanych w różnych sołectwach, czy też do likwidacji dzikich wysypisk śmieci.  Można to zrobić przy okazji składania deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami.

W praktyce można je wykorzystać także do innych celów, w tym np. do gromadzenia odpadów zmieszanych wrzucanych następnie do pojemnika.


Info: UG Dobra, opracowanie materiału - własne

 

Reklama r6s