Reklama

 

Rewolucja śmieciowa w Gminie Dobra - wyjaśniamy/pomagamy - cz.1

Rewolucja śmieciowa w Gminie Dobra - wyjaśniamy/pomagamy - cz.1


Rada Gminy Dobra na sesji 2021-10-28 przegłosowała przyjęcie nowych "uchwał śmieciowych". Śledziliśmy różne dyskusje na forum społecznościowym o tych zmianach i zebraliśmy kilka tematów budzących wątpliwości, o które zapytaliśmy UG Dobra.

W cyklu "wyjaśniamy/pomagamy" w kilku artykułach przybliżymy otrzymane wyjaśnienia, a ponadto udostępnimy praktyczne wskazówki i pomoce.

Zachęcamy do polubienia lub obserwowania naszej strony na FB - Mierzyn, co pozwoli na bieżące śledzenie kolejnych publikacji.
Artykuły będą różnej długości, podzielone tematycznie. Jeśli uznacie któryś za ciekawy lub przydatny - miło będzie zobaczyć "lajka" lub "gwiazdkę" ;)

 

W tym miejscu chciałbym przekazać podziękowania dla Kierownik WGOKiE w UG Dobra - Pani Anny Budzyńskiej, która rzeczowo i wyczerpująco odpowiadała na moje dociekliwe pytania. Dzięki temu chyba większość wątpliwości uda się w tym cyklu rozwiać.

Uprzedzam jednak, że przedstawienie odpowiedzi nie oznacza, że wszystkim czytającym te odpowiedzi przypadną do gustu…
Dzisiaj tytułem wstępu krótka informacja o firmie odbierającej odpady, PSZOK i nowych-starych częstotliwościach odbioru.

 

Część z uchwał Rady Gminy Dobra już 4 listopada została opublikowana przez Wojewodę Zachodniopomorskiego i tym samym wchodzą w życie od 01 stycznia 2022 r. Czekamy na publikację przez Wojewodę pozostałych dokumentów, zwłaszcza zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku.
Może zdarzyć się, że Wojewoda zakwestionuje jakieś przepisy w ramach rozstrzygnięcia nadzorczego - o tym wszystkim także będziemy informować.

 

Firma odbierająca odpady - kiedy zmiana?

Obecnie firmą tą jest mierzyński JUMAR, z którym podpisana umowa obowiązuje do 2022-12-31. Tak więc w roku 2022 możemy spodziewać się kolejnego przetargu na odbiór odpadów - z umową obowiązującą co najmniej rok.

Miejmy nadzieję, że nowa umowa za rok nie będzie oznaczała kolejnych zmian w gospodarowaniu odpadami, szczególnie cen…

Odnośnie PSZOK w Dobrej - obecnie trwa przetarg na odbiór odpadów w PSZOK w kolejnym roku. Oferty można składać do 2021-12-02, zatem nowego "operatora" PSZOK poznamy dopiero za kilka tygodni.

 

Częstotliwość odbioru odpadów nie ulegnie zmianie i będzie to (dla gospodarstw jednorodzinnych):

  • odpady zmieszane: raz na tydzień
  • tworzywa sztuczne, metale: raz na 2 tygodnie
  • papier i tektura: raz na miesiąc
  • opakowania szklane: raz na miesiąc
  • bioodpady: w okresie kwiecień-listopad raz na tydzień, a w okresie grudzień-marzec raz na 2 tygodnie.

Info: UG Dobra, opracowanie materiału - własne

 

Reklama