Reklama r2m

 

Przeniesienie stacji BikeS w Mierzynie - dziwne testowanie

Przeniesienie stacji BikeS w Mierzynie - dziwne testowanie


Od 1 lipca 2022 r. w Gminie Dobra rozpoczął działalność rower miejski BikeS z czterema stacjami (w zasadzie: strefami) postoju. Jedna z nich zlokalizowana w Mierzynie została w  połowie sierpnia przeniesiona.

Wójt Gminy Dobra podając statystyki wypożyczeń i zwrotów stref BikeS podała, że przyczyną przeniesienia tej stacji była niska popularność.

Testowanie tej popularności odbywało się w dość dziwny sposób - biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pożarowe przedszkola.

 

Wójt Gminy na swoim profilu na Facebooku przedstawiła 19 sierpnia statystyki BikeS w strefach na terenie Gminy Dobra w lipcu 2022:

  • Stacja 203: Mierzyn Biblioteka - 165 wypożyczeń, 179 zwrotów
  • Stacja 201: Wołczkowo Rondo - 123 w, 126 z
  • Stacja 202: Bezrzecze ul. Górna Parking - 90 w, 91 z
  • Stacja 204: Mierzyn Szkoła - 30 w, 36 z
  • Stacja 205: Mierzyn Alicji (wirtualna) - 3 w, 7 z

Przekazała także w tym dniu, że stacja 204 zostaje przeniesiona z ul. Kolorowej (przy przedszkolu) na ul. Długą (obok nowego wejścia do szkoły w pobliżu przystanku).
Co ciekawe - tekst ten ukazał się 2 dni po wysłaniu przez nas do UG Dobra pytań w sprawie tej stacji...

Ze względu na to, że stacja 204 przy ul. Kolorowej zlokalizowana została w miejscu przeznaczonym dla straży pożarnej (na co zwracali też uwagę niektórzy z mieszkańców Mierzyna), postanowiliśmy sprawę wyjaśnić - i w Urzędzie Gminy i w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

 

Jak wyjaśniła Wójt - miejsce na parkingu przy przedszkolu miało być tymczasowym, do ostatecznego ustalenia, czy lokalizacja jest odpowiednia w odniesieniu do aktywności korzystania z tej stacji. Gdyby lokalizacja była odpowiednia - docelowym miejscem byłaby przestrzeń pomiędzy chodnikiem a parkingiem - po jej zabrukowaniu.

Stację przy ul. Kolorowej "tymczasowo" zlokalizowano na miejscu dla straży pożarnej - bez konsultacji z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej tłumacząc to okresem testowym i możliwością przy tej okazji fizycznego uniemożliwienia postoju samochodów w miejscu dla straży pożarnej.

Według Wójt - pozostawienie możliwości postoju pojazdów strażackich częściowo na jezdni i częściowo w zatoce parkingowej miało zapewnić pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe dla przedszkola.

 

Swego rodzaju bardzo ciekawa ocena - bez konsultacji ze Strażą Pożarną uznano, że taki układ wciąż zapewni "pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe dla budynku przedszkola".

 

A co na to Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Policach?

Zapytany przez nas o tę sytuację wypowiedział się stanowczo: "Wykorzystywanie tego miejsca na stację rowerów wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pożarowe oraz skuteczność działań Straży Pożarnej w przypadku ewentualnego pożaru w tym miejscu."

Zapewne Komendant Powiatowy PSP nie znał opinii UG Dobra i nie wiedział, że taka lokalizacja nie umniejsza bezpieczeństwa pożarowego przedszkola...

Jednak Komendant Powiatowy dalej wypowiada się zdecydowanie: "Komenda Powiatowa PSP w Policach przesłała pismo do Urzędu Gminy Dobra, z informacją o niezwłocznym przywróceniu właściwego funkcjonowania i dostępu dla Straży Pożarnej w tym miejscu.

W przypadku braku reakcji na wskazany problem PK PSP w Policach przeprowadzi w tym miejscu czynności kontrolno-rozpoznawcze, które będą podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości."

Końcowym efektem tej sytuacji jest przeniesienie strefy BikeS nr 204 na ul. Długą, a przy ul. Kolorowej pojawiła się tabliczka o zakazie parkowania w tym miejscu.

Trudno mi ocenić, czy w jakimś stopniu na przeniesienie stacji mogło mieć wpływ pismo moje lub stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Policach, czy też UG Dobra już wcześniej sam zainicjował zmianę lokalizacji.

Jednak wniosek płynie z tego taki: mamy w UG Dobra specjalistów od pożarnictwa lepszych niż w samej Straży Pożarnej...


Info: UG Dobra, Komenda Powiatowa PSP w Policach

 

 

Reklama r6s