Reklama r2m

 

Przedszkole - postępy prac, dzieci - większe ryzyko od września

Przedszkole - postępy prac, dzieci - większe ryzyko od września

Prace przy przedszkolu nr 1 w Mierzynie zmierzają do końca - informuje UG Dobra. W trakcie są prace przy elewacji budynku oraz prace wykończeniowe wewnątrz.

Plac zabaw budzi podziw, a jednocześnie rodzi obawy niektórych rodziców. Podobnie jak spodziewany wzrost natężenia ruchu samochodów od września 2020 r.

 

Kilka fotografii jak w ostatnich dniach prezentowało się z zewnątrz przedszkole, a w szczególności plac zabaw:

Jak widać - trwają także prace nad zielenią wokół przedszkola. Obawy niektórych rodziców budzi brak zadrzewienia wokół placu zabaw, co może w trakcie upalnej pogody stwarzać brak naturalnego cienia.

Rodzice dostrzegają także inny mankament - nowiutki, duży plac zabaw przy przedszkolu może skutecznie rozpraszać dzieci z młodszych klas uczące się po tej stronie budynku szkoły. Kto wie, czy niektóre z nich nie zapragną... wrócić do przedszkola.

 

Istotnym problemem coraz częściej podnoszonym jest obawa o ruch samochodowy w obrębie ulic Długiej i Kolorowej po otwarciu nowego przedszkola. Wielu rodziców obawia się, że ulice te będą zakorkowane - szczególnie w godzinach porannych. Przypomnijmy, że w szkole podstawowej uczy się ponad 850 dzieci. Od września w tej okolicy przybędzie ponad 200 dzieci uczęszczających do przedszkola.

To daje łącznie ponad 1 tys. dzieci, które będą dostawały się do tych placówek różnymi drogami. Część samodzielnie, część z rodzicami. Jeśli nawet uwzględnimy naukę zmianową w szkole i założymy, że rano tylko mniej więcej połowa uczniów będzie przychodziła do szkoły - to i tak liczba będzie duża.

Podobnie jak zagrożenie - zwłaszcza dla dzieci. Niektóre przychodzą samodzielnie, inne przyjeżdżają rowerami, a innych przywożą rodzice. To może spowodować wiele utrudnień i sytuacji niebezpiecznych dla dzieci.

 

Radny Gminy - Paweł Malinowski - wystosował w lutym tego roku interpelację, wskazując na potrzebę zbudowania wejścia dla pieszych od strony ul. Długiej, obok bramy wyjazdowej dla samochodów. To pozwoliłoby na stworzenie bezpiecznego przejścia dla pieszych, bo już teraz niektóre osoby korzystają z wyjazdu dla samochodów, co bywa niebezpieczne.

W odpowiedzi Wójt Gminy Dobra zadeklarowała, że przeanalizuje możliwość znalezienia w budżecie Gminy na rok 2020 środków na opracowanie dokumentacji niezbędnej dla oceny i realizacji tego przedsięwzięcia. Wójt przytoczyła informację od Dyrektora PSP Mierzyn wskazującą, że z tego rozwiązania mogłoby korzystać ok. 90 dzieci.

Nie wiadomo jednak, czy liczba ta uwzględnia zmiany, jakie nastąpią od września 2020 r. tak w ruchu samochodowym jak i pieszych wokół szkoły i przedszkola.


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl
Foto: własne

 

Reklama r6s