Reklama

 

Badania profilaktyczne

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego


Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie zaprasza na bezpłatne, profilaktyczne badania jelita grubego.

Kandydatami do wzięcia udziału w PBP są:

 

  • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
  • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
  • osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
  • osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

 

 

Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej jest zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Badania wykonywane są w Pracowni Endoskopii zlokalizowanej w budynku Oddziału Chirurgii Onkologicznej.

Rejestracja na badania i obsługa programu realizowana jest w Recepcji Izby Przyjęć Oddziału Chirurgii Onkologicznej, budynek nr 3.

Więcej informacji na stronie https://onkologia.szczecin.pl/profilaktyka/program-badan-przesiewowych-raka-jelita-grubego/


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl

 

Reklama