Reklama r2m

 

ZUL - pobudka dla gminy

POBUDKA. Warsztaty lokalnego pobudzenia społeczno - gospodarczego


POBUDKA to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Społeczno - Zawodowej ESPRIT oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy.

Jako projekt lokalnego pobudzenia społeczno-gospodarczego wystartował 29 lipca 2021r. podczas seminarium poświęconego przedstawieniu założeń przedsięwzięcia oraz omówieniu przykładów już zrealizowanych według tej metody działań w innych częściach Polski.

Do projektu prawdopodobnie przystąpi Gmina Dobra - tak wynika z odpowiedzi Wójt Gminy Dobra na interpelację Radnego Pawła Malinowskiego.

POBUDKA to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Społeczno - Zawodowej ESPRIT oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Jako projekt lokalnego pobudzenia społeczno-gospodarczego wystartował 29 lipca 2021r. podczas seminarium poświęconego przedstawieniu założeń przedsięwzięcia oraz omówieniu przykładów już zrealizowanych według tej metody działań w innych częściach Polski. Do projektu prawdopodobnie przystąpi Gmina Dobra - tak wynika z odpowiedzi Wójt Gminy Dobra na interpelację Radnego Pawła Malinowskiego.    "POBUDKA" to wspólna koncepcja Stowarzyszenia ESPRIT oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, oparta na narzędziu animacji społecznej, zakładającym, że każda gmina czy powiat jest pełna możliwości, należy je tylko odkryć i rozwinąć. Warsztaty włączają mieszkańców, lokalnych działaczy i przedsiębiorców w proces wspólnego szukania lokalnych możliwości i wypracowania pomysłów prowadzących do pobudzenia lokalnego. Inicjatywa zakłada cykl 6 spotkań na poziomie gminy, w których biorą udział przedstawiciele samorządu lokalnego, przedsiębiorcy, osoby z III sektora i aktywni mieszkańcy. Celem warsztatów jest przejście przez wszystkie etapy procesu animacyjnego - od diagnozy małej ojczyzny po zebranie i realizację wspólnych pomysłów ożywienia lokalnego w oparciu o działania partnerskie. Metoda ta buduje wśród uczestników kompetencje kluczowe, uczy aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, ukazuje związek między własnym zaangażowaniem, a jego efektami oraz pomaga budować wspólnotę. W pełnym cyklu projektowym wezmą udział dwie wybrane gminy. Inicjatywa odniosła sukces w wielu gminach w Polsce i przełożyła się nie tylko na poziom zaangażowania mieszkańców, ale także na rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Dzięki niej powstało wiele nowych przedsięwzięć, między innymi Energylandia w Zatorze, jak również miejsca pracy dla mieszkańców. Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030.                               Info i foto: Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie

 

Reklama r6s