Reklama r2m

 

Koronawirus: zmiana zasad sanitarnych od 15 grudnia

Koronawirus: zmiana zasad sanitarnych od 15 grudnia


Od jutra zmieniają się zasady sanitarne związane z epidemią koronawirusa. Na ich zaostrzenie ma wpływ IV fala zakażeń.

Nauka zdalna od 20 grudnia, a od dzisiaj: zmiana limitów osób, zamknięcie klubów i dyskotek - to niektóre ze zmian. Szczegóły - w artykule.

 

Od 15 grudnia zostają wprowadzone nowe limity osób:

  • w transporcie zbiorowym - max. 75 proc. obłożenia
  • w restauracjach, barach i hotelach - max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych - max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

 

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym - max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

 

Od 15 grudnia każda wprowadzony zostaje obowiązkowy test na COVID-19 (nawet dla zaszczepionych) dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen.  Test powinien być wykonany przed przylotem, ale nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

 

Od 15 grudnia osoby mieszkające z osobą zakażoną COVID-19 będą musiały wykonać test nawet, jeśli były zaszczepione. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

 

Nauka zdalna

  • od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
  • żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Info i grafika: KPRM - serwis www.gov.pl

 

Reklama r6s