Reklama r2m

 

Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2021

Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2021


Przedstawiciele UG Dobra uczestniczyli 27 sierpnia bieżącego roku w uroczystej inauguracji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Skarbiec pamięci", które miały miejsce w w Ogrodach Przelewice.

W ramach ZDD "Skarbiec pamięci" na terenie Gminy Dobra w dniu 18 września 2021r. (sobota) odbędzie się wydarzenie pn. "SPACER PO HISTORIĘ". Rozpoczęcie - przy wiatraku w Mierzynie.

 

Tegoroczne hasło ZDD "Skarbiec pamięci" odwołuje się do historii, które skrywają mury zabytkowych obiektów, ale też do wspomnień i emocji zamkniętych w rodzinnych albumach i pamiątkach przekazywanych kolejnym pokoleniom, które na Pomorzu Zachodnim znalazły swój dom.

Podczas uroczystości uhonorowano osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla opieki nad dziedzictwem kulturowym Pomorza Zachodniego, wręczając  Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Honorowe Dyplomy "Swojskie zabytki".
Dyrektor Ogrodów Przelewice - Pan Zygmunt Siarkiewicz wygłosił wykład o przyszłości przelewickiego ogrodu dendrologicznego, a przedstawiciele Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie - Pani Dyrektor Maria Witek oraz arch. Krzysztof Tymbarski zaprezentowali nowoczesne metody dokumentacji zabytków.
W trakcie wydarzenia odbył się krótki koncert Zespołu Muzyki Dawnej Musica Sedina pod opieką artystyczną Pana Mariusza Zygmunta. Zespół ze swojego bogatego repertuaru zaprezentował utwory muzyki dawnej stworzonej na Pomorzu Zachodnim z okresu od XVI do XVIII wieku.

 

 

Licznie przybyli goście mieli możliwość zwiedzania miejsc oraz obiektów zwykle niedostępnych lub nieznanych. Ogrody Przelewice udostępniły dla zwiedzających pałac, park oraz zabudowania folwarczne w tym m. in. oborę, stajnię i spichlerz. Ogromne wrażenie na odwiedzających zrobiły pokazy nowych technik dokumentacji zabytków w technologii 3D przy użyciu gogli VR przeprowadzone przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Prelekcję przy zrekonstruowanej chacie z okresu neolitu przedstawił członek Stowarzyszenia Lider Pojezierza Pan Marek Schiller. Dla najmłodszych w Oranżerii odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone również przez specjalistów z Biura Dokumentacji Zabytków.

 

 

Wydarzenia ZDD odbywające się od sierpnia do października są kierowane do jak najszerszego grona odbiorców, a udział w nich jest bezpłatny. Wśród Organizatorów i Partnerów tegorocznych ZDD jest również Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej. W ramach ZDD  "Skarbiec pamięci" na terenie Gminy Dobra w dniu 18 września 2021r. (sobota) odbędzie się wydarzenie pn. „SPACER PO HISTORIĘ” .                                                 

Miejsce: zbiórka przy wiatraku w Mierzynie, ul. Welecka 51  Godz.:16:00

"Spacer po historię" to wydarzenie sportowo-rekreacyjne z uwzględnieniem rysu historycznego dziejów miejsc i obiektów, które znajdują się na trasie spaceru: Mierzyn-Skarbimierzyce-Dołuje-Kościno.
Trasa liczy około 9 km. Kończy się w Kościnie, gdzie na uczestników spaceru czekać będzie ognisko, kiełbaski, opowieści o historii regionu i quiz historyczny z nagrodami.
Uczestnicy mogą brać udział w spacerze na całej długości trasy lub jego długość dostosować do własnych możliwości i potrzeb, dołączając do wędrówki w każdej miejscowości na trasie. Obowiązują zapisy, w celu przeprowadzenia właściwej organizacji spotkania na każdym z jej etapów.

Organizator:
Gmina Dobra, www.dobraszczecinska.pl 
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, www.gckib.pl

Koordynator:  Zofia Hrynkiewicz Kontakt: tel. 91-424-19-63

Całościowy program ZDD 2021 znajduje się na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie: www.bdz.szczecin.pl

                                                                                   Kierownik Wydział Spraw Obywatelskich

                                                                                               Małgorzata Chmielewska


Info i foto: UG Dobra

 

Reklama r6s