Reklama r2m

 

Dni Skandynawskie - rowerzyści odwiedzili Skanię i Kopenhagę

Dni Skandynawskie - rowerzyści odwiedzili Skanię i Kopenhagę


Po przerwie spowodowanej pandemią Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus wrócił do tradycji organizacji rajdów do Szwecji i Danii w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie.

Blisko 70 rowerzystów w dniach 12-16 maja 2022 roku odwiedziło Skanię i Kopenhagę.

Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin - Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierda Geblewicza.

 

Rowerzyści wystartowali ze Szczecina 12 maja. Przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, Konsul Honorowy Norwegii w Szczecinie - Piotr Kotfis, Kierownik Działu Marketingu Unity Line - Katarzyna Antoń oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

Celem wyprawy była promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu.

 

 

Rowerzyści w 5 dni pokonali dystans około 500 kilometrów. Na pierwszym etapie delektowali się pięknem Pomorza Zachodniego na odcinku ze Szczecina do Świnoujścia. Rozwijająca się dynamicznie infrastruktura rowerowa na Pomorzu Zachodnim umożliwiła pokonanie m.in. niedawno otwartej drogi rowerowej na północ od Czarnocina gdzie rowerzyści przemieszczali się po wale przeciwpowodziowym w bezpośredniej bliskości Zalewu Szczecińskiego.

Goście z różnych części polski podkreślali, że są pod wrażeniem jak szybko rozwija się infrastruktura rowerowa w naszym województwie. Po przeprawieniu się do Szwecji rowerzyści pokonali kolejne 100 kilometrów po wybrzeżu Skanii. Trzeciego dnia miłośnicy turystyki rowerowej zwiedzali najbardziej rowerowe miasto na Świecie – Kopenhagę.

 

 

Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego.

Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.


Info i foto: Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

 

Reklama r6s