Reklama r2m

 

Blisko 450 rowerzystów z różnych krajów objechało Zalew Szczeciński

Blisko 450 rowerzystów z różnych krajów objechało Zalew Szczeciński


To była oczywiście kolejna edycja największego wydarzenia turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim - 12. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego zorganizowany przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Niemal 450 rowerzystów z Polski, Danii, Niemiec, Ukrainy, Słowacji i Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch dni pokonało dystans około 290 km na trasie wiodącej przez Pomorze Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię - Pomorze Przednie w Niemczech.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina - Piotr Krzystek.

 

Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu uzyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Grupa Gezet, Demant, Eryk i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet była także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewniła samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma - Geobike.

Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

 

 

Wyjazd odbył się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

 

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na trzynastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach 20 - 21 kwietnia 2024 roku.

"Szczególnie dziękujemy kilkudziesięciu wolontariuszom bez których nie byłaby możliwa realizacja tego wydarzenia. Ich zapał i zaangażowanie sprawia, że na największe święto turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim co roku przybywa coraz więcej rowerzystów z Polski i Europy. Prawdziwym wyzwaniem staje się dla nas załatwienie bazy noclegowej dla tak licznej grupy" - powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

"Dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej w naszym województwie sprawia, że z roku na rok coraz większą część rajdu pokonujemy po wałach i innych miejscach gdzie oddawane są kolejne fragmenty ścieżek rowerowych. W tym roku po raz pierwszy jechaliśmy m.in. przepiękną trasą rowerową po wale na odcinku z Lubczyny do Dąbia. Zachęcamy mieszkańców naszego województwa oraz gości odwiedzających nasz region do wybrania się na tą przepiękną trasę" - powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.


Tekst i zdjęcia: Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

 

Reklama r6s