Reklama r2m

 

Bezpieczniej na Zeusa - są szykany, ale do chodnika jeszcze daleko...

Bezpieczniej na Zeusa - są szykany, ale do chodnika jeszcze daleko...


Ulica Zeusa w Mierzynie znana jest od kilku lat z problemów związanych z natężeniem ruchu i kierowcami, którzy "zapominają" o ograniczeniach prędkości czy tonażu.

Walka o bezpieczeństwo na tej ulicy przybiera różne formy, a od grudnia 2021 r. do tej walki dołączyła grupa trzech szykan drogowych.

Na chodnik chyba trzeba będzie jeszcze poczekać - taki wniosek można wyciągnąć z dzisiejszego otwarcia ofert.

 

Znaki ograniczenia prędkości i tonażu, baner na ogrodzeniu jednego z mieszkańców, a nawet radarowy wskaźnik prędkości nie dawały oczekiwanego efektu. Bez chodnika bezpieczeństwo pieszych na tej ulicy bywa zagrożone, co potwierdzają udostępnione wyniki pomiarów prędkości - rekordziści jechali tam nawet powyżej 90km/h (przy ograniczeniu do 40km/h).

Sytuacja częściowo powinna ulec poprawie po realizacji zamówienia na budowę chodnika wzdłuż ul. Zeusa na odcinku od ul. Lubieszyńskiej do Afrodyty, czyli niemal na połowie ulicy Zeusa.  Niestety - nie wiadomo, kiedy chodnik ma szansę powstać. Dzisiejsze otwarcie ofert w tym przetargu nie napawa optymizmem - złożono 4 oferty, ale żadna z nich nie mieści się w planowanym budżecie UG (ok. 455 tys. zł). Najtańsza oferta opiewa na kwotę 492 tys. zł, a najdroższa - na prawie 830 tys. zł.

 

Tymczasem w grudniu pojawiły się na ul. Zeusa 3 szykany drogowe, umiejscowione na drugim końcu tej ulicy - na odcinku od ul. Osiedle pod Lipami do ul. Na Olimpie.

Najprawdopodobniej jest to skutek interpelacji Radnego P.Malinowskiego, który już we wrześniu 2019 r. zabiegał o montaż progów zwalniających na ul. Zeusa. Wówczas Wójt Gminy odpowiedziała, że progi zwalniające muszą być odpowiedniego rodzaju (ze względu na komunikację autobusową) oraz muszą być zamontowane w odpowiedniej odległości m.in. od ścian budynków.

Miejmy nadzieję, że zamontowane szykany poprawią chociaż trochę bezpieczeństwo na tej ulicy, a w końcu uda się wyłonić wykonawcę chodnika.


Info: UG Dobra

 

Reklama r6s