Reklama r2m

 

Kierowcy: korytarz życia i jazda na suwak

Kierowcy: korytarz życia i jazda na suwak

Bezpieczniej (oby) od dzisiaj - czyli suwak i korytarzOd dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która zobowiązuje kierowców do:

1. utworzenia "korytarza życia" dla przejazdu pojazdów uprzywilejowanych "w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego".
Oznacza to, że gdy widzimy powstający zator, to tworzymy korytarz: poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

2. jazdy na suwak - gdy następuje zmniejszenie liczby pasów ruchu w jednym kierunku, a w miejscu zwężenia powstaje zator.

a) jeśli z dwóch pasów pozostaje przejezdny jeden pas: kierujący na pasie "drożnym" ma obowiązek wpuścić przed siebie jeden pojazd z pasa, po którym nie można dalej jechać

b) jeśli z trzech pasów pozostaje przejezdny jeden pas: kierujący na pasie "drożnym" ma obowiązek wpuścić przed siebie najpierw jeden pojazd z pasa po swojej prawej stronie, a potem jeden pojazd z pasa po swojej lewej stronie.UWAGA! Obowiązek wpuszczenia powstaje bezpośrednio PRZED przeszkodą powodującą zwężenie.
Wcześniej obowiązku nie ma, ale jest uprzejmość ;)


Info i grafika: Ministerstwo Infrastruktury

 

Reklama r6s