Reklama r2m

 

Dni Skandynawskie w Szczecinie - rowerzyści odwiedzili Kopenhagę i Skanię

Dni Skandynawskie w Szczecinie - rowerzyści odwiedzili Kopenhagę i Skanię


W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie, w dniach od 11 do 15 maja 2023 roku odbył się na rajd rowerowy do Kopenhagi zorganizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

W wydarzeniu wzięło udział 50 rowerzystów z Polski oraz z Niemiec. Wśród nich była liczna reprezentacja Gminy Dobra - 6 uczestników tej wyprawy to właśnie mieszkańcy Gminy Dobra!

Była to już siódma edycja wydarzenia, które miało na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego a Skandynawami.

 

Wyprawa została zorganizowana pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin - Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierda Geblewicza.

Nas starcie rajdu w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, Kierownik Działu Marketingu Unity Line - Katarzyna Antoń, Kierownik salonu Opla w Grupie Gezet oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

 

Podczas pięciodniowej wyprawy rowerzyści mieli okazję pokonać dystans około 500 kilometrów, ciesząc się pięknem Skanii i odwiedzając najbardziej przyjazne rowerzystom miasto na świecie - Kopenhagę.

Kopenhaga, będąc wzorem dla innych miast, udowadniała, że inwestycje w infrastrukturę rowerową i dbanie o bezpieczeństwo rowerzystów przyczyniają się do wzrostu liczby rowerzystów. Wyprawa szczecińskich rowerzystów stanowiła okazję do zdobycia inspiracji i poszukiwania rozwiązań, które można by zaimplementować w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.


W trakcie rajdu rowerowego ze Szczecina do Kopenhagi, uczestnicy mieli okazję odwiedzić kilka urokliwych miasteczek, takich jak Ystad, Trelleborg i Lund. Te miejsca są znane z bogatej historii i licznych zabytków. W Ystad rowerzyści mieli okazję odkryć urok starówki z kamiennymi uliczkami i malowniczymi domkami. Miasto słynie z gotyckiego kościoła św. Marii oraz zabytkowego ratusza, który pochodzi z XIV wieku.

Uczestnicy rajdu otrzymali koszulki kolarskie przedstawiające symbol Kopenhagi – Małą syrenkę (Den Lille Havfrue) ufundowane przez Partnera wydarzenia - przewoźnika promowego do Skandynawii, Unity Line. Organizatorzy serdecznie podziękowali wszystkim instytucjom i firmom, które przyczyniły się do zorganizowania tej wyprawy, w tym Demant Polska, Grupie Gezet i Geobike.

 


Rajd rowerowy ze Szczecina do Kopenhagi stanowił nie tylko sportowe wyzwanie, ale także okazję do wymiany kulturowej i tworzenia trwałych więzi między uczestnikami z różnych regionów. Przez piękne krajobrazy i przygody na trasie, rowerzyści mogli docenić urok Skanii i doświadczyć przyjaznej atmosfery Kopenhagi. Ta wyjątkowa podróż na pewno pozostanie w ich wspomnieniach na długo.

 

Linki do amatorskich filmów nakręconych przez uczestników rajdu:
- film z pierwszego dnia w Skandynawii (Skania): https://youtu.be/2Tord1exqbU
- film z drugiego dnia w Skandynawii (Kopenhaga): https://youtu.be/9q2R6Tqrjkk
- film z trzeciego dnia w Skandynawii (Skania): https://youtu.be/-VEkTWpIkNg


Tekst i foto: Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

 

Reklama r6s