Reklama r2m

 

Droga - przejście dla pieszych

Zmiany w prawie o ruchu drogowym od 1 czerwca


Dzisiaj weszły w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym. Do najistotniejszych należą: zwiększenie ochrony pieszego w okolicy przejścia dla pieszych, ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym oraz zakaz jazdy "na zderzak".

Eksperci zastanawiają się, jak dużo czasu polscy użytkownicy dróg będą potrzebowali na przyswojenie tych zmian...

Zasygnalizujmy najważniejsze z nich:

 

Pierwszeństwo pieszego wchodzącego na przejście

To chyba najważniejsza zmiana. Dotychczas kierowca miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Eksperci ruchu drogowego analizowali, w którym momencie (względem nadjeżdżającego pojazdu) pieszy wchodząc na przejście będzie na nim "z pierwszeństwem", a w którym momencie - będzie wymuszającym pierwszeństwo na kierowcy. Nie wdając się w szczegóły - analiza brała pod uwagę prędkość pojazdu, czas dotarcia pojazdu do przejścia i moment wejścia pieszego na przejście.

Obecnie kierujący pojazdem ma zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu zarówno znajdującemu się na przejściu jak i wchodzącemu na nie. Tym samym zniknąć ma pojęcie "wtargnięcia pieszego na przejście".

Oczywiście zasada ograniczonego zaufania powinna przyświecać także pieszym - lepiej w sytuacji "kolizyjnej" zrezygnować ze swojego pierwszeństwa na rzecz swojego życia...

 

Zakaz korzystania z telefonów w czasie przechodzenia przez przejście

Z telefonów ale i innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę. Zarówno przechodząc przez przejście, jak i wchodząc na nie.
To ważna zmiana, do której najtrudniej będzie przystosować się szczególnie młodym pieszym...

 

Ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym

Od dzisiaj znika podział dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym na porę dzienną (50km/h) i nocną (60km/h).
Przez całą dobę dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50km/h (o ile znaki nie będą stanowić inaczej).

 

Zakaz jazdy "na zderzak"

Na autostradach i drogach ekspresowych wprowadzony został obowiązek zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach jest równy połowie prędkości z jaką porusza się pojazd - wyrażonej w km/h. Dla przykładu: przy prędkości 120km/h odstęp ten powinien wynosić min. 60m.


Info: Policja - https://policja.pl

 

Reklama r6s