Reklama r2m

 

Fundusz Sołecki

W Gminie Dobra nie będzie funduszu sołeckiego w 2022 roku


Informowaliśmy kilka dni temu o sesji Rady Gminy Dobra, na której miała być głosowana uchwała o niewyodrębnianiu funduszu sołeckiego na 2022 r.

Z apelem, aby jednak fundusz taki wyodrębnić zwracali się radni niezależni. Uchwała została podjęta jednak zgodnie z jej projektem, czyli Radni przegłosowali niewyodrębnianie funduszu.

Komunikat w tej sprawie przekazał Radny Gminy Dobra - Paweł Malinowski.

 

Publikujemy początek komunikatu:

"W Gminie Dobra (Szczecińska) nie będzie funduszu sołeckiego w 2022 roku

Podczas XXII sesji Rady Gminy Dobra radni zadecydowali, że nie zostanie wyodrębniony z budżetu gminy fundusz sołecki na rok 2022. Uchwałę w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Dobra w 2022 poparło 11 radnych KWW Teresy Dery (obecnej wójt Gminy Dobra), a przeciw uchwale głosowało 10 radnych niezależnych z klubów: Razem dla Gminy Dobra, Inicjatywa dla Gminy Dobra i Lokalni.

Jeszcze przed sesją radni niezależni zaapelowali do mieszkańców Gminy Dobra, aby przekonywali swoich radnych do wyodrębnieni z budżetu gminy funduszu sołeckiego, który w ich ocenie służy mieszkańcom sołectw i daje im możliwość realnego wpływu na rozwój miejscowości w których mieszkają. W trakcie sesji Rady Gminy Dobra miała miejsce bardzo żywa dyskusja podczas której radni wymieniali się nawzajem się nawzajem argumentami za i przeciw powołaniu funduszu sołeckiego. W imieniu radnych niezależnych swoje poparcie dla wyodrębnienia funduszu sołeckiego w Gminie Dobra wyrazili m.in. przewodniczący klubów: Magdalena Zagrodzka, Ewa Głowacka i Paweł Malinowski. Nie wszyscy radni mieli możliwość zabrania głosu, bo dyskusja została przerwana kiedy radna z KWW Teresy Dery złożyła wniosek o zakończenie dyskusji, który chwilę później przegłosowali radni z jej komitetu. Radni niezależni byli oburzeni tą sytuacją bo w ten sposób uniemożliwiono przeprowadzenie pogłębionej dyskusji w tak ważnym dla mieszkańców Gminy Dobra temacie.

Stworzenie Funduszu Sołeckiego w Gminie Dobra poparli Sołtys oraz Rady Sołeckie z Mierzyna i Bezrzecza, gdzie zamieszkuje ponad połowa mieszkańców Gminy Dobra (Bezrzecze aktualnie nie ma sołtysa bo dotychczasowy sołtys złożył rezygnację z urzędu w ramach sprzeciwu wobec polityki władz Gminy Dobra). Przeciwko funduszowi sołeckiemu opowiedziało się 8 sołtysów mniejszych miejscowości z tej gminy (Dobra, Dołuje, Wąwelnica, Grzepnica, Łęgi, Skarbimierzyce, Rzędziny i Wołczkowo). Uchwalenie funduszu sołeckiego nie obliguje wszystkich sołectw do korzystania z niego, ale dale możliwość tym sołectwom, które czują potrzebę poprawy warunków życie mieszkańców danego sołectwa dlatego też sołtysi sołectw, które są przeciwko funduszowi sołeckiemu nie mieliby obowiązku korzystania z niego, a jedynie taką możliwość.

W Polsce ponad 70% gmin z sołectwami w Polsce tworzy fundusze sołeckie, a Gmina Dobra poprzez decyzję swoich radnych znajduje się wśród niespełna 30% gmin z sołectwami, które od lat odmawiają utworzenia funduszu sołeckiego.

(...)

Paweł Malinowski"

W dalszej części komunikatu Radny P.Malinowski przytacza argumenty za funduszem sołeckim, ale opublikowane zostały one już wcześniej, w odrębnym artykule - zainteresowanych odsyłamy tutaj: Radni niezależni apelują o wyodrębnienie funduszu sołeckiego


Info i grafika: Paweł Malinowski - Radny Gminy Dobra

 

 

Reklama r6s