Reklama r2m

 

Usuwanie barszczu Sosnowskiego w Gminie Dobra - wsparcie WFOŚiGW

Usuwanie barszczu Sosnowskiego w Gminie Dobra - wsparcie WFOŚiGW


UG Dobra informuje, że w ramach prowadzonego stałego monitoringu występowania barszczu Sosnowskiego, w okresie od maja do września realizowano zadanie mające na celu usuwanie tej inwazyjnej rośliny z terenu Gminy Dobra. Działania te były prowadzone w rejonie miejscowości Kościno.

We wrześniu została podpisana umowa na dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie zadania pn. „Usuwanie barszczu Sosnowskiego z terenu Gminy Dobra - etap II”.

 

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z południowego i wschodniego Kaukazu i Zakaukazia. Obecnie rozprzestrzenia się na obszarach Europy Środkowej i Wschodniej jako roślina inwazyjna stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz wywołując niekorzystne zmiany w środowisku przyrodniczym. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny.

Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i alergików. Te negatywne cechy barszczu Sosnowskiego spowodowały konieczność intensywnego zwalczania tej rośliny.

Informacje o miejscach występowania barszczu Sosnowskiego przekazywane przez  mieszkańców naszej Gminy do Wydziału ds. Ochrony Środowiska pozwoliły na skuteczną walkę z tą inwazyjną rośliną.


Info i foto: UG Dobra

 

Reklama r6s