Reklama r2m

 

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi z Gryfusem

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi z Gryfusem


W dniach 2-6 maja 2024 roku, w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie, odbędzie się już ósma edycja Rajdu rowerowego ze Szczecina do Skandynawii.

Organizowane przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wydarzenie ma na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego a Skandynawami.

Pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin, Piotra Krzystka, uczestnicy wyprawy wyruszą w pięciodniową podróż, pokonując dystans około 500 kilometrów.

 

Rowerzyści będą mieli okazję delektować się pięknem Skanii oraz odwiedzić jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie - Kopenhagę. Tradycja jazdy na rowerze sięga tam 100 lat, co stanowi doskonały przykład systematycznego i zaplanowanego rozwoju infrastruktury rowerowej, przyczyniającego się do wzrostu liczby rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy cieszą się bezpieczeństwem na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest bezpieczna również dla ich dzieci. Szczecińska wyprawa stanowi zatem doskonałą okazję do poszukiwania rozwiązań, które mogą być implementowane w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Inspirując się sukcesem miast skandynawskich w kwestii propagowania kultury rowerowej, mamy możliwość przyswajania sobie ich najlepszych praktyk. Skandynawia od dawna jest wzorem w dbałości o środowisko, zdrowy tryb życia i alternatywne środki transportu, a miasta takie jak Kopenhaga czy Sztokholm stanowią inspirację dla całego świata w zakresie infrastruktury rowerowej oraz promocji aktywnego trybu życia.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W rajdzie wezmą udział głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski (m.in. z Warszawy, Lęborka, Żagania, Chojnic, Częstochowy i Gorzowa Wielkopolskiego).

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia - przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Unity Line, Grupie Gezet oraz szczecińskiemu producentowi rowerów - firmie Geobike.


Tekst i foto: Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

 

Reklama r6s