Reklama r2m

 

Rodzinne rajdy rowerowe

Rodzinne rajdy rowerowe w Mierzynie i Puszczy Wkrzańskiej

W weekend obyły się dwa rodzinne rajdy rowerowe zorganizowane przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, które łącznie zgromadziły blisko 300 miłośników turystyki rowerowej ze Szczecina, Gminy Police, Gminy Dobra oraz innych części województwa zachodniopomorskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że były to niezwykłe rowerowe wydarzenia cieszące się dużą frekwencją.

W sobotę (4 września) rowerzyści spotkali się w Mierzynie skąd wyruszyli na VI Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy.
W niedzielę (5 września) rowerzyści spotkali się nieopodal jeziora Głębokie skąd wyruszyli na VI Rodzinny Rajd Rowerowy "Do Rezerwatu Świdwie z Gryfusem".

Na starcie obydwu rajdów uczestnicy otrzymali odblaskowe kamizelki rowerowe, które mają poprawiać bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W sobotę miłośnicy turystyki rowerowej pokonali dystans około 15 kilometrów jadąc uroczymi ulicami Mierzyna i podziwiając najciekawsze miejsca położone w tej miejscowości (w tym zabytkowy wiatrak, który jest symbolem Mierzyna). Uczestnicy zgromadzenia wyrażali potrzebę rozwoju infrastruktury rowerowej.

Gryfus do współpracy przy projekcie zaprosił Rowerowy Mierzyn, Sołectwo Mierzyn oraz mierzyńskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn oraz My w Gminie Dobra.
Głównym sponsorem wydarzenia było Centrum Handlowe Ster, które ufundowało medale oraz odblaskowe kamizelki rowerowe dla uczestników rajdu.

W niedzielę rowerzyści mieli do pokonania dwukrotnie dłuższy dystans – około 32 kilometrów (16 km w drodze do Rezerwatu Świdwie oraz 16 km w drodze powrotnej nad jezioro Głębokie). Trasa tradycyjnie przebiegała na terenie trzech gmin: Gmina Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra.
Rozwój infrastruktury rowerowej jaki miał miejsce w ostatnich latach w tych gminach sprawił, że większość trasy rowerzyści pokonali po ścieżkach rowerowych minimalizując utrudnienia samochodów i innych uczestników ruchu drogowego na trasie przejazdu. W wydarzeniu uczestniczyło wiele dzieci dlatego też tempo jazdy było bardzo spokojne (około 10 km/h) i organizatorzy zaplanowali przerwy co kilka kilometrów, aby najmłodsi rowerzyści mogli bez problemu pokonać cały dystans.

Dla rajdu do Rezerwatu Świdwie kamizelki ufundowali: firma NCDC, Starostwo Powiatowe w Policach, Nadleśnictwo Trzebież i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Po dotarciu do Rezerwatu Świdwie uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez firmę NCDC, a spalone kalorie można było uzupełnić przy ognisku, gdzie rowerzyści piekli kiełbaski.

W trakcie obydwu wydarzeń na drogach publicznych uczestników rajdu zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz policjanci z Polic i Mierzyna.

Tradycyjnie wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus przeprowadzali konkursy dla dzieci i dorosłych, w czasie których można było zdobyć praktyczne nagrody rowerowe.

"Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój infrastruktury rowerowej na trasie, którą co roku pokonujemy. Dzięki nowym ścieżkom na terenie Gminy Szczecin, Gminy Police oraz Gminy Dobra większość trasy mogliśmy pokonać ścieżkami rowerowymi i nie utrudnialiśmy ruchu samochodów, co nie było możliwe w poprzednich latach. Podczas naszych zgromadzeń zawsze podkreślamy jak ważny jest ciągły rozwój infrastruktury rowerowej." - powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

"Radość dzieci bezcenna! To była przyjemność! Z rajdu na rajd przybywa dzieci, które coraz częściej wyruszają na rodzinne rajdy rowerowe i to jest największym podziękowaniem za pracę, którą w rajdy rodzinne wkładają wolontariusze" - powiedziała Krystyna Roszak, wolontariusz i sekretarz Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Wideorelacja z VI Rodzinnego Rajdu Rowerowego "Do Rezerwatu Świdwie z Gryfusem" w serwisie YouTube:


Info i foto: Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

 

Reklama r6s