Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce


Gmina Dobra zajęła 5. miejsce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce.

Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

 

To kolejny sukces naszej gminy.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to pełne opracowanie, które obejmuje wszystkie samorządy. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone siedmioma aktualnymi, najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi. Ranking adresowany jest do trzech głównych grup odbiorców: samorządowców, aby mogli wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami, przedsiębiorców, aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze oraz obywateli, aby mogli sprawdzić, jak gospodaruje samorząd lokalny.

"Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw" - wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Ranking przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, co daje gwarancję jego wysokiego poziomu merytorycznego.

Samorządy zostały podzielone na pięć klas: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Spośród 1533 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: Baranów (woj. wielkopolskie), Michałowice (woj. mazowieckie), Ksawerów (woj. łódzkie), Kleszczów (woj. łódzkie) i Gmina Dobra (woj. zachodniopomorskie).

 

Liderami pozostałych kategorii zostały:

  • gminy miejsko-wiejskie: Konstancin-Jeziorna
  • gminy miejskie: Polanica-Zdrój
  • miasta na prawach powiatu: Warszawa
  • powiaty ziemskie: wrocławski

 

"To wielki zaszczyt, że inni dostrzegają to co robimy i oceniają naszą pracę i jej efekty tak wysoko. Będzie nas to dopingować do dalszej i systematycznej pracy na rzecz naszej gminy. Dziękujemy i gratulujemy pozostałym wyróżnionym samorządom" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Ranking przygotowany w oparciu o dane RIO na koniec 2021 r. uwzględniał takie wskaźniki jak: udział dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacje nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udział środków europejskich w wydatkach, relacje zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych.

To kolejny sukces Gminy Dobra, która ponownie zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego przygotowanym w tym roku przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ma on na celu przedstawienie jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.

Ranking finansowy woj. zachodniopomorskiego został opublikowany już po raz piąty. Rok i dwa lata temu Gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce, trzy lata temu drugie, a cztery lata temu także pierwsze. Najważniejsze cele zestawienia to przejrzystość finansów publicznych JST, dbanie o kulturę finansów samorządów, wymiana dobrych praktyk w zarządzaniu finansami między jednostkami samorządu terytorialnego oraz upowszechnianie dobrych rozwiązań.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. Na początku listopada 2021 r. Gmina Dobra została wybrana najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim. W ogólnopolskim zestawieniu Gmina Dobra zajęła wysokie 9. miejsce (na 2477 gmin). Ranking opracował prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W październiku 2021 r. Gmina Dobra zajęła 20. miejsce w ogólnopolskim rankingu miast i gmin, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają. Ranking opracowany na podstawie danych GUS z 2020 r. opublikował serwis Tuwartomieszkac.pl. W zeszłym roku Gmina Dobra zajęła jeszcze 3 miejsce wśród 1533 gmin wiejskich w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

W maju 2021 r. Gmina Dobra po raz kolejny zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W grudniu 2020 r. nasza gmina została sklasyfikowana na 19. miejscu (na 1538) wśród najlepszych gmin wiejskich o najwyższym poziomie rozwoju. W czerwcu 2020 r. Gmina Dobra została liderem Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce wyprzedzając 1547 gmin wiejskich. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku 2018 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.


Info i grafika: UG Dobra