Reklama

 

Wielkanocne pisanki

Parafia Mierzyn - jak będą święcone pokarmy w Wielką Sobotę


W najbliższą sobotę jest trzeci dzień Triduum Paschalnego Świąt Wielkanocnych. W Wielką Sobotę tradycyjnie wierni udawali się do kościoła ze święconką, aby kapłan mógł ją pobłogosławić i poświęcić.

Epidemia koronawirusa dotknęła i tę uroczystość. Jak to może wyglądać i jak będzie przebiegało w Parafii Mierzyn - poniżej.

 

Rzecznik Episkopatu Polski przekazał, że tradycyjne święcenie pokarmów może w tym roku zostać zastąpiony wyjątkowo ich błogosławieństwem w Wielką Niedzielę, którego na początku uroczystego śniadania wielkanocnego dokona ojciec rodziny lub inna osoba.

Przykładową formułę można pobrać z naszego portalu (źródło: Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska):

 

Epidemia wymusiła zmiany w tradycyjnym sposobie święcenia, jednakże w Parafii Mierzyn odbędzie się ono w sobotę, w zwyczajowych godzinach - 9:00 - 15:00 w sposób ciągły.

Jak będzie wyglądało święcenie?

W bramie wjazdowej na teren kościoła (w murze przed głównym wejściem do świątyni) będzie przez cały czas (od 9:00 do 15:00) stał przynajmniej jeden ksiądz, który będzie święcił pokarmy:

  • niesione przez pieszych przechodzących chodnikiem przed kościołem
  • wystawione przez okna samochodów przejeżdżających ulicą przed bramą wjazdową na teren kościelny

 

Jeśli ktoś więc będzie bardzo chciał chociaż częściowo odczuć tradycyjnego święcenia - może przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności (głównie odstępy między poszczególnymi osobami) udać się pieszo lub samochodem przed kościół.
Jak przekazał ks. Proboszcz mierzyńskiej parafii - ksiądz udzielający błogosławieństwa i święcenia pokarmów także ma być odpowiednio zabezpieczony pod względem sanitarnym.


Informacja własna, https://parafiamierzyn.pl

 

Reklama