Reklama r2m

 

Woda - podlewanie ogrodu

Oszczędzajmy wodę, zwłaszcza w ogrodzie - apeluje Wójt Gminy Dobra


Gorące dni natychmiast zaowocowały w różnych miejscowościach naszej gminy problemami z wodą, szczególnie wieczorem. Wójt Gminy Dobra zaapelowała do mieszkańców gminy o rozważne i oszczędne korzystanie z wody dostarczanej gminną siecią wodociągową.

Dziwny ten "apel" - zaczyna się "ogromną prośbą", a kończy groźbą wprowadzenia zakazu i egzekwowaniem go przez Straż Gminną. Nie bardzo wiadomo (jeszcze) o jaki zakaz chodzi, ani jak SG mogłaby go egzekwować.

 

Apel Wójt Gminy:

"Apel o rozsądne korzystanie z wody

Wójt Gminy Dobra zwraca się z ogromną prośbą do mieszkańców Gminy o rozważne i możliwie oszczędne korzystanie z wody dostarczanej z gminnej sieci wodociągowej. Szanujmy się nawzajem i pamiętajmy, że nie jesteśmy sami! Pobór wody do podlewania trawników i napełniania basenów może spowodować, że w danym momencie innym braknie jej do celów socjalno-bytowych.

Wobec powyższego proszę Mieszkańców o ograniczenie poboru wody do podlewania ogródków i trawników.

W przypadku, gdy pomimo apeli pobór wody nie zostanie zmniejszony, możliwe jest wprowadzenie zakazu pobierania wody z gminnych urządzeń wodociągowych do podlewania ogródków działkowych, zieleńców przydomowych oraz upraw rolnych w godz. 6:00-10:00 oraz 16:00-23:00, którego egzekwowanie będzie prowadziła Straż Gminna.

Wójt Gminy Dobra"

 

Istota apelu jest jak najbardziej słuszna - nie jesteśmy sami i powinniśmy się szanować. Korzystamy ze wspólnego dobra jakim jest woda.  Co więcej - dobra naturalnego, o którego zasoby powinniśmy dbać.

Z drugiej strony mieszkańcy płacą określone pieniądze za dostarczanie wody i oczekują, że ta usługa będzie należycie realizowana.  Występujące problemy z ciśnieniem wody budzą wątpliwości, czy sieć wodociągowa jest rozwijana w odpowiednim stopniu w stosunku do szybkości zaludniania naszej gminy.

 

Odnośnie zakazu, o jakim mowa w apelu - trudno na razie stwierdzić, o co naprawdę chodzi. Zarządzeniem nr 69/09 Wójta Gminy Dobra z dnia 28 kwietnia 2009 r. wprowadzony został zakaz poboru wody z wodociągu w celu podlewania ogrodów we wspomnianych w apelu godzinach.  Nie wiadomo jednak, czy to Zarządzenie nadal obowiązuje, bo nie trafiliśmy na jego odwołanie. Moje pytanie do UG kilka lat temu o aktualność tego Zarządzenia z 2009 r. dało odpowiedź, że owszem - obowiązuje, bo nie zostało odwołane.  Jeśli ono wciąż obowiązuje - to jaki nowy zakaz chce wprowadzić Wójt?
Od wczoraj próbuję wyjaśnić tę jedną prostą kwestię, ale nie udało mi się jeszcze uzyskać odpowiedzi.

Wątpliwe jest także egzekwowanie tego zakazu przez Straż Gminną. Trudno sobie wyobrazić, aby strażnicy mieli wchodzić na posesje i sprawdzać domową hydraulikę, czy podlewanie ogrodu np. o godz. 20:00 jest z sieci wodociągowej, czy też własnego zbiornika napełnionego wodą deszczową, albo w "dozwolonych" godzinach.


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl

 

Reklama r6s