Reklama r2m

 

Dym z komina

Nie spalajmy śmieci - apeluje Wójt Gminy Dobra


Wójt Gminy Dobra wystosowała apel w sprawie spalania odpadów.

Sezon grzewczy rozpoczął się już jakiś czas temu, co dobitnie potwierdzają (niestety) odczyty mierzyńskiego czujnika smogu, które możecie sprawdzać na stronie głównej www.mierzyn.pl.

 

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym Wójt Gminy Dobra przypomina, że spalanie odpadów jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Podczas spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje. Dym zawiera rakotwórcze związki. Ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

Palenie śmieci w piecu, niszczy przewody kominowe, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach, co może być przyczyną pożaru budynku.

Przepisy prawa określają czego nie wolno spalać w piecach domowych.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców apelujemy, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca, wysokogatunkowy materiał opałowy.

Palenie śmieci jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych. Unikajmy domowych sposobów pozbywania się odpadów, które są dla nas po prostu zagrożeniem. Wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci jest niska i może stać się przyczyną bardzo poważnych i „kosztownych" kłopotów.

Nie pal odpadów! Szanuj zdrowie swoje i swoich sąsiadów!

Wójt Gminy Dobra


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl

 

Reklama r6s