Reklama r2m

 

Lampa solarna

Lampy solarne w naszej gminie - krótkie uzupełnienie


Oświetlenie uliczne w naszej gminie to temat rzeka... Pod koniec lipca pisałem o testach lamp solarnych i kolejnych planowanych instalacjach na terenie Gminy Dobra.

Po publikacji poprosiłem UG Dobra o wyjaśnienie kilku wątpliwości związanych z wyborem lamp do zakupu. Odpowiedzi udzielił wtedy Zastępca Wójta, który okazał się być osobą odpowiedzialną bezpośrednio za ten temat.

 

Poprosiłem m.in. o informacje dotyczące:

  • kryteriów wyboru firmy Solumen jako dostawcy lamp do testowania
  • pozyskania ofert od innych dostawców (zapytanie ofertowe, przetarg, itp.)
  • określenia minimalnych wymagań (parametrów) lamp, jakie powinny spełniać

 

Jak wyjaśniał w obszerniej odpowiedzi Pan R.Zahorski wybór lamp firmy Solumen wynikał z wymiany poglądów i kontaktów z innymi samorządami gmin, na których terenie zamontowane są lampy solarne. Kilka z nich wskazało właśnie firmę Solumen jako wiarygodnego dostawcę, a niektóre z nich (które instalowały lampy w roku 2019) udzieliły pisemnych referencji.

 

Niestety - na proste pytanie "czy było rozpisane zapytanie ofertowe? przetarg? inna forma konkursu? - pozwalające otrzymać oferty od różnych dostawców?" Zastępca Wójta nie udzielił odpowiedzi. Wyjaśniał natomiast, że przegląd wielu dostępnych typów lamp solarnych i ich cech pozwolił  wyciągnąć wniosek o braku dużej różnorodności w oferowanych na rynku rozwiązaniach, a firma Solumen sama zaproponowała nieodpłatne testy oferowanych lamp, które wypadły pozytywnie.

 

Minimalne wymagania dotyczące parametrów lamp określono we współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.  W trakcie wielu spotkań dokonano uzgodnień dotyczących także strategii modernizacji już istniejącego oświetlenia. Z ekspertyzy ZUT, w której dokonano również analizy obecnego stanu oświetlenia ulicznego w Gminie wynika, że Gmina nie będzie w przyszłości instalować lamp hybrydowych z turbinami wiatrowymi. Pozostaną "na placu boju" tylko lampy solarne.

Wymagania dla tych lamp określono następująco:

  1. zintegrowana budowa - czyli w jednym module obudowy są: lampa LED, sterownik, akumulator, panel solarny
  2. posiadanie czujnika ruchu, różnych programów działania i sterowania pilotem
  3. możliwością świecenia światłem o obniżonym natężeniu oraz wzbudzeniu przez czujnik ruchu świecenia w pełnym natężeniu
  4. maksymalny dostępny na rynku czas autonomii - w przypadku testowanych modeli lamp do 4 nocy pracy ciągłej
  5. maksymalną mocą świetlną z 1W mocy - w przypadku testowanych modeli lamp to 160 lumenów z 1W
  6. posiadaniem przez lampę nowoczesnych akumulatorów: obecnie wykorzystywane akumulatory żelowe mają ok. 800 cykli ładowania, testowane nowe lampy mają akumulatory litowo-jonowe z ok. 1800-2000 cyklami ładowania.

 

Dla przypomnienia - artykuł, w którym opisywane były wybrane typy lamp i porównanie ich podstawowych parametrów: Nowe lampy solarne - testy i planowane instalacje

Mam nieodparte wrażenie - niemal pewność - że do tematu lamp solarnych będziemy jeszcze wracać...


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl

 

Reklama r6s