Reklama r2m

 

Kurtyna wodna

Kurtyna wodna przy UG Dobra - potrzebna?


Temat wody chyba będzie nam często towarzyszył - zarówno przy okazji jej niedoborów, jak i gwałtownego nadmiaru.

Ostatnio kontrowersje wzbudziła kurtyna wodna przy UG Dobra. Niektórzy widząc ją zastanawiali się, czy naprawdę jest tam potrzebna, a przede wszystkim - jak ma się jej użycie wobec apeli UG Dobra o oszczędzanie wody.

Zapytaliśmy więc "u źródła" o kilka szczegółów.

 

Czy to "lanie wody i marnotrawstwo", czy też "ulga i pomoc w czasie upałów"?  O ile np. zraszacze na chodnikach w okolicy Bramy Portowej w Szczecinie mogą wielu przechodniom dać ochłodę, to chyba w Dobrej nie ma aż takiego natężenia ruchu pieszych.

Co więcej - z wyjaśnień UG Dobra wynika, że kurtyna (zainstalowana testowo) ma służyć przede wszystkim osobom aktywnie korzystającym w czasie upałów ze ścieżki rowerowej.
Ale czy w czasie upałów ktoś wybiera się na dłuższy, aktywny spacer ścieżką rowerową?  Lekarze zalecają, aby w czasie największych upałów unikać przebywania na powietrzu. Z kolei dla rowerzystów przejazd pod taką mgiełką może być nieodczuwalny.

Wytłumaczeniem może być testowe zainstalowanie kurtyny - jest ona własnością OSP Dobra i zostaje udostępniona nieodpłatnie, aby sprawdzić faktyczną użyteczność i przydatność tego urządzenia w czasie występowania wysokich temperatur.

Czy zasadne jest stosowanie takiego urządzenia, gdy do mieszkańców kierowane są apele o oszczędzanie wody?
UG Dobra tłumaczy, że apele dotyczą wykorzystywania wody do podlewania ogrodów, a przeznaczeniem kurtyny jest danie ochłody ludziom. Poza tym - jak informuje UG Dobra - przy utrzymaniu roboczego ciśnienia wody kurtyna zużywa jej ok. 10 litrów na godzinę, co przekłada się na dzienne zużycie na poziomie ok. 80 litrów (przy założeniu, że kurtyna w czasie maksymalnych upałów będzie włączona przez max 8h). W oszacowaniu UG daje to dzienny koszt rzędu kilkunastu groszy.

Kilkanaście groszy to niewiele, ale już szkoda byłoby wylewać na chodnik nawet 80 litrów wody dziennie, jeśli niewiele osób miałoby z tego skorzystać.


Info: UG Dobra
Foto: przekazane przez czytelnika

 

Reklama r6s