Reklama

 

Koronawirus: plan obostrzeń na kolejne 100 dni

Koronawirus: plan obostrzeń na kolejne 100 dni

W sobotę, 2020-11-21, na konferencji prasowej Premiera, Ministra Zdrowia i Wicepremiera poinformowano o kolejnych krokach w walce z epidemią koronawirusa.

Wprowadzenie 2-ch etapów działania, nauka zdalna w szkołach do świąt, ferie zimowe w jednym terminie, możliwość działania sklepów w galeriach handlowych - to kilka z najistotniejszych punktów konferencji.

 

Nauka zdalna ma potrwać do świąt Bożego Narodzenia, a ferie zimowe mają w całej Polsce mieć formę przerwy w nauce w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021r. W tym roku szkolnym dzieci i młodzież przerwę zimową spędzą w domach ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. W praktyce oznacza to, że dzieci będą miały przerwę od zajęć edukacyjnych od 2020-12-23 do 2021-01-17, czyli 3,5 tygodnia.

Niedziele handlowe w tym roku przypadają jeszcze 13 i 20 grudnia, ale trwają rozmowy, aby niedzielą handlową był dodatkowo dzień 6 grudnia.

Premier poinformował także o możliwości wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się, szczególnie w okresie okołoświątecznym.

 

Pierwszy etap dalszych kroków walki z epidemią nazwano etapem odpowiedzialności i trwać ma od 28 listopada do 27 grudnia.

W stosunku do obecnie funkcjonujących obostrzeń zmiany pojawią się w dwóch obszarach:

  • sklepy i galerie: przywrócona będzie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to limit osób (1 os / 15 m2 powierzchni), obowiązek zasłaniania ust i nosa, dezynfekcję rąk lub noszenie rękawiczek w czasie zakupów.
  • współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: zniesiono limit max 250 uczestników zawodów oraz zniesiono zakaz organizowania zawodów w bieganiu i jeździe na rowerze.

Nadal pozostaje m.in. zakaz działalności placówek kultury, siłowni, aquaparków i basenów.

 

Drugi etap - etap stabilizacji - może zostać wprowadzony najwcześniej 28 grudnia przy założeniu, że średnia tygodniowa liczba zachorowań spadnie poniżej 19 tys. Wówczas w całej Polsce będzie możliwe ponowne wprowadzenie "strefy czerwonej".

Jeśli średnia tygodniowa liczba zachorowań spadnie poniżej 9,4 tys. - wówczas część powiatów będzie mogła stać się "strefą żółtą", a przy liczbie poniżej 3,8 tys. zachorowań - część powiatów będzie mogła stać się "strefą zieloną".

Z drugiej strony - jeśli średnia tygodniowa liczba zachorowań przekroczy 27 tys., to grozi nam "czarny scenariusz", czyli wprowadzenie kwarantanny narodowej.

Tabela porównawcza obostrzeń wygląda następująco:

 

Reklama