Reklama r2m

 

Wirus - stan zagrożenia epidemicznego

Koronawirus - nowe ograniczenia od 25 marca 2020r.


Rząd Polski ogłosił we wtorek 2020-03-25 wprowadzanie nowych zasad bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się.

Ograniczenia te mają obowiązywać do soboty 11 kwietnia 2020r. i przyczynić się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się zarażeń. W ograniczeniach są jednak wyjątki.

W artykule - oficjalne informacje strony rządowej.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się
Nie można swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy - masz prawo dojechać do swojej pracy (pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne) jak również udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością gospodarczą
  • wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem - jeśli pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - możesz przemieszczać się, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa, uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym

 

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń publicznych – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.


Działanie zakładów pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.


Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

Pozostałe wyjaśnienia:

  • rolnicy mogą nadal wykonywać swoje prace normalnie
  • sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie pozostają otwarte
  • restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos
  • wyjścia na spacer do parku, lasu - są możliwe, ale należy ograniczyć je do minimum zachowując ograniczenia odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby - nie dotyczy rodzin)
  • samodzielne uprawianie sportu (bieganie, jazda na rowerze) - można zachowując ograniczenia odległości oraz limitu osób (maksymalnie dwie osoby - nie dotyczy rodzin)
  • dojazd do stajni, szpitala, poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami - jest dozwolony

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem


Info: www.gov.pl

 

Reklama r6s