Reklama r2m

 

Konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów"

Konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów"


Ruszył regionalny etap konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Organizowany jest już po raz XXII przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP.

Jego cel to gromadzenie wiedzy o oryginalnych i charakterystycznych produktach żywnościowych regionów. Na szczeblu regionalnym za przebieg kulinarnych zmagań odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W konkursie na poziomie regionalnym udział może wziąć każdy, kto przedstawi żywnościowy produkt regionalny: surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia.

Muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami związanymi z regionem, z którego pochodzą.

Produkty będą oceniane w następujących kategoriach: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, produkty regionalne pochodzenia roślinnego, napoje regionalne i inne produkty regionalne.

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 6 lipca wypełnić zgłoszenie i przesłać je do: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin, z dopiskiem: Wydział Rolnictwa i Rybactwa konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Dodatkowe informacje i wzór formularza dostępne są na stronie internetowej: https://wrir.wzp.pl/aktualnosci/zachodniopomorskie-smaki-poszukiwane-rusza-konkurs-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow


Tekst i grafika: UG Dobra

 

Reklama r6s