Reklama r2m

 

Gmina Dobra - pisma urzędowe doręczane drogą elektroniczną

Gmina Dobra - pisma urzędowe doręczane drogą elektroniczną


Niedawno przekazywaliśmy informację UG Dobra o dostarczaniu decyzji podatkowych przez urzędników UG, ale także drogą pocztową - i związaną z tym koniecznością sprawdzania skrzynek pocztowych, czy nie znalazło się tam awizo.

Tragiczna opinia o funkcjonowaniu placówek pocztowych w naszej gminie spowodowała żywiołową dyskusję, czy nie można takich decyzji dostarczać drogą elektroniczną - wszak mamy XXI wiek.

Okazuje się, że można. I nie tylko decyzje podatkowe.

 

Sposób doręczania pism urzędowych zależy od charakteru pisma i wymaganego potwierdzenia odbioru, co determinuje możliwość wyboru kanału dostarczania.

Takie pisma jak decyzje podatkowe muszą mieć przekazane zwrotnie potwierdzenie odbioru, a to zapewnia platforma ePUAP, traktowana jako usługa "rejestrowanego doręczenia elektronicznego" (w myśl ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o doręczeniach elektronicznych).

Także w Gminie Dobra możemy skorzystać z możliwości dostarczania nam przez urząd pism (w tym także decyzji podatkowych) za pośrednictwem platformy ePUAP.

Aby to było możliwe należy:

  1. oczywiście posiadać skrzynkę podawczą na platformie ePUAP
  2. złożyć w UG Dobra wniosek o przesyłanie na skrzynkę podawczą ePUAP:
    1. korespondencji podatkowej
    2. innej korespondencji urzędowej przesyłanej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru

 

Wniosek można przesłać do UG Dobra za pośrednictwem Poczty Polskiej (osobiście odradzamy... - Red.) lub platformy ePUAP na skrzynkę: /3211012/skrytka lub /3211012/SkrytkaESP.
Można również taki wniosek złożyć osobiście w UG Dobra, ul. Szczecińska 16a - w godzinach pracy urzędu.

Nie ma ustalonego wzoru wniosku - zainteresowana osoba po prostu samodzielnie formułuje prośbę o przesyłanie pism drogą elektroniczną wskazując, jakiego rodzaju pisma chciałaby w taki sposób otrzymywać.

Na odbieranie w ten sposób obecnie dystrybuowanych decyzji podatkowych jest oczywiście za późno, ale biorąc pod uwagę, że działanie Poczty Polskiej raczej się pogarsza niż poprawia - warto już teraz złożyć taki wniosek i nie martwić się, czy było awizo... czy było jedno, a może dwa... a może awizo znalazło się za płotem u sąsiada...


Tekst: Grzegorz Krakowiak
Foto: ilustracyjne
Źródło: UG Dobra

 

Reklama r6s