Reklama r2m

 

Gmina Dobra - liczba urządzeń zabawowych i... odstający Mierzyn

Gmina Dobra - liczba urządzeń zabawowych i... odstający Mierzyn


Niedawno pisaliśmy o postępowaniu na sprawdzenie stanu technicznego urządzeń zabawowych w Gminie Dobra. To był dobry moment, aby przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja z takimi urządzeniami w naszej gminie.

Dodatkowym impulsem były pojawiające się co jakiś czas oczekiwania mieszkańców co do uruchomienia ogólnodostępnego placu zabaw w Mierzynie, który wydawał się być pod tym względem zapomniany w Gminie Dobra.
Zapytaliśmy też władze gminy, czy w Mierzynie powstanie jakiś ogólnodostępny plac zabaw, bo na razie miejscowość z 8,5 tys. zameldowanych mieszkańców takiego placu z prawdziwego zdarzenia nie ma...

 

W Mierzynie mamy place zabaw przy przedszkolach i przy szkole, jednak nie można nazwać ich ogólnodostępnymi. Szczególnie plac zabaw przy Przedszkolu nr 1 jest dobrze chroniony nawet nocą - blisko 40 lamp noc w noc oświetla plac zabaw, aby zapobiegać jego dewastacji [ Prześwietlone mierzyńskie przedszkole ]

Teren rekreacyjny Mierzynianka to raptem... 7 (słownie: siedem) urządzeń dla dzieci, z czego 3 na placu dla dzieci młodszych, a 4 - na placu dla dzieci starszych.

Jak to możliwe, że miejscowość z ponad 12 tysiącami mieszkańców ma dla dzieci SIEDEM urządzeń?

Możliwe. I władze gminy nie wydają się jak na razie zbytnio przejmować tym problemem.
W połowie marca tego roku Wójt Gminy odpowiedziała na moje pytanie o planowane place zabaw w Mierzynie, że "Na chwilę obecną nie planuje się budowy nowego placu zabaw".

Sprawdziliśmy więc, jak wygląda sytuacja w całej gminie pod względem "urządzeń zabawowych". Do analizy posłużyły zapytania UG Dobra na oferty sprawdzenia takich urządzeń w różnych latach. Pominęliśmy urządzenia, które raczej do zabawy służyć nie mogą (chociaż tak je sklasyfikowano), jak np. scenę na boisku w Dobrej, czy leżaki w Stolcu przy jeziorze.
Urządzenia takie w różnych miejscowościach są zlokalizowane w różnych obiektach: placach zabaw, terenach rekreacyjnych czy obiektach sportowych - i są to oczywiście urządzenia różnego rodzaju i wielkości.

I co się okazało? Że pod względem liczby urządzeń zabawowych gorzej niż w Mierzynie jest w Redlicy (5 urządzeń na 168 mieszkańców) oraz w trzech najmniejszych miejscowościach gminy (Lubieszyn, Płochoci i Sławoszewo), gdzie nie ma ani jednego takiego urządzenia.
Najlepiej wypadło Bezrzecze, gdzie takich urządzeń jest "aż" 38.

To liczby bezwzględne i nie można ich brać pod uwagę bezpośrednio bez "przyłożenia" do liczby ludności. Przyjęliśmy uproszczoną metodę, ale wystarczającą dla zobrazowania sytuacji - liczbę urządzeń na 100 zameldowanych mieszkańców:

miejscowość urządzeń l.zameld. urz.na 100 mieszk.
Bezrzecze 38 5 228 0,7
Buk 36 336 10,7
Dobra 25 3 824 0,7
Dołuje 37 1 333 2,8
Grzepnica 18 312 5,8
Kościno 17 399 4,3
Lubieszyn 0 85 0,0
Łęgi 19 314 6,1
Mierzyn 7 8 494 0,1
Płochocin 0 8 0,0
Redlica 5 168 3,0
Rzędziny 22 216 10,2
Skarbimierzyce 11 514 2,1
Sławoszewo 0 140 0,0
Stolec 19 228 8,3
Wąwelnica 13 194 6,7
Wołczkowo 20 2 059 1,0


Jak widać po uwzględnieniu liczby mieszkańców i wyłączeniu wspomnianych 3 najmniejszych miejscowości - najgorzej jest w największej miejscowości gminy, czyli w Mierzynie.

Niemniej jednak w dwóch innych dużych miejscowościach - Bezrzeczu i Dobrej - proporcje liczby urządzeń zabawowych do liczby mieszkańców także wyglądają nieciekawie, ale w każdej z nich jest i tak 3-5 razy więcej urządzeń niż w Mierzynie.

Można w tym miejscu zastanowić się, czy podział tych niemal 290 urządzeń pomiędzy miejscowościami gminy jest właściwy i czy faktycznie Mierzyn bez placu zabaw może się obejść...


Info: UG Dobra

 

Reklama r6s