Reklama r2m

 

Dzieci - jedzenie

Dobre przedszkole - niedobre jedzenie?


Nowe mierzyńskie przedszkole, które rozpoczęło działalność we wrześniu 2020 r. to ważna i potrzebna inwestycja. Nowoczesna placówka ostatnimi dniami stała się niestety tematem negatywnych komentarzy za sprawą publikacji jednego z rodziców o fatalnej jakości cateringowych posiłków dla dzieci.

Z racji obostrzeń sanitarnych rodzice mają utrudniony dostęp do bezpośredniego weryfikowania jakości jedzenia - trudno więc orzec, czy to incydent jednostkowy, czy jeden z wielu.

 

Zdjęcia opublikowane przez rodzica na portalu społecznościowym miały być fotografiami jednego z przedszkolnych posiłków i przedstawiały coś na kształt racucha oraz kanapki z tłustą wędliną. Całość wyglądała nieapetycznie i - jak dla wieku przedszkolnego - niezbyt zdrowo.

Istotą problemu może być fakt, że oferta cateringowa dla przedszkola była wybierana przez władze gminy przede wszystkim w oparciu o stawkę czynszu za najem pomieszczeń kuchennych. Wymagania dotyczące jakości posiłków były określone tylko ogólnikowo, że  będą to posiłki zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych dla dzieci i młodzieży.
W wymaganiach dla oferentów skupiono się na technicznej obsłudze dostarczania posiłków i zdolności do wydawania określonej liczby posiłków dziennie.

Problemy z cateringiem o dziwo były znane Dyrekcji Przedszkola już wcześniej. Opublikowana w piątek informacja Dyrektor Zespołu Przedszkoli wskazuje, że zgłaszane przez rodziców uwagi były częściowo potwierdzane. Dyrektor przyznała, że w jej ocenie posiłki dedykowane są raczej dorosłym niż dzieciom, są mało urozmaicone - jednak zawsze są świeże, smaczne i dla dorosłego - wyglądają apetycznie.

Nasuwa się tutaj trywialne pytanie - a co dziećmi? Przecież to przedszkole dla maluchów! Posiłki miały być serwowane dla 20 osób dorosłych i ponad 220 dzieci.

Dyrektor w swoim oświadczeniu stanowczo zaprzeczyła, aby nie podejmowała żadnych działań w tej materii. Podejmowany szereg działań miał się przyczynić do poprawy jakości posiłków, ale jak widać - nie całkiem skutecznie.
Redakcja dziennika "Mierzyn" poprosiła Dyrektor Zespołu Przedszkoli o przybliżenie tych podejmowanych działań - mamy nadzieję, że uzyskamy odpowiedzi i będziemy mogli się z nimi podzielić.

Przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola Nr 1 skierowała pismo do Wójt Gminy w sprawie żywienia dzieci, a Dyrektor zapowiedziała zwołanie zebrania przedstawicieli trójek grupowych przedszkola.

Tymczasem warto zauważyć, że wspomniana ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia daje w określonych warunkach prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i bez odszkodowania z podmiotem świadczącym usługę zbiorowego żywienia dla dzieci i młodzieży.


Info: własna, Przedszkole Mierzyn - https://przedszkolemierzyn.pl , UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl
Foto: ilustracyjne

 

Reklama r6s