Reklama

 

Bomba

Bomba na budowie w Dobrej - zakończono akcję saperów


Przed godziną 11-tą zakończyła się dzisiaj akcja związana z podjęciem i wywiezieniem bomby lotniczej z okresu II Wojny Światowej, znalezionej w Dobrej. Okazało się, że pod bombą były 3 inne pociski, które także zabezpieczono i wywieziono.

Wójt Gminy Dobra przekazała komunikat o zakończeniu akcji z podziękowaniami dla osób zaangażowanych w jej przebieg oraz dla mieszkańców.

 

Informuję, że w miejscowości Dobra przy ul. Biedronki, na terenie budowy, ujawniono bombę lotniczą o wadze około 150 kg, pochodzącą z okresu II Wojny Światowej. Przybyły na miejsce Patrol Rozminowania z 5 pułku inżynieryjnego podjął czynności podjęcia niewybuchu przy pomocy specjalistycznego sprzętu saperskiego. W trakcie prac okazało się, że pod bombą lotniczą znaleziono trzy inne pociski z czasów wojny, które również zostały zabezpieczone i podjęte. Czynności te rozpoczęły się o godz. 10.00, a zakończyły o godz. 10.35,  po czym o godz. 10.45 niewybuch konwojowany przez funkcjonariusz Komendy Policji w Mierzynie wyruszył w drogę na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim, gdzie zostanie zdetonowany.

W związku z tym, na czas czynności wykonywanych przez saperów, należało ewakuować mieszkańców kilku ulic, które znajdują się w bezpośredniej bliskości z terenem, na którym znajdował się niewybuch. Dla ewakuowanych mieszkańców przygotowano miejsce w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobrej, gdzie zapewniono opiekę dla dzieci oraz napoje i kanapki.

Po zakończeniu wszystkich czynności związanych z podjęciem niewybuchu mieszkańcy zostali poinformowani o możliwości powrotu do swoich domów.

Za duże zaangażowanie w zabezpieczenie całej operacji podjęcia niewybuchu składam przede wszystkim podziękowania Patrolowi Rozminowania z 5 pułku inżynieryjnego, funkcjonariuszom Komendy Policji w Mierzynie, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, pracownikom Urzędu Gminy, którzy brali udział z zabezpieczeniu tego przedsięwzięcia oraz Mieszkańcom, którzy wykazali się dużym zrozumieniem dla całej sytuacji i wielką współpracą.

Teresa Dera

Wójt Gminy Dobra


Info: UG Dobra - https://dobraszczecinska.pl
Foto: ilustracyjne

 

                                                                                                        Teresa Dera

                                                                                                 Wójt Gminy Dobra

 

Reklama