Reklama r2m

 

Bezpieczniej dla dzieci w PSP Mierzyn - batalia o furtkę

Bezpieczniej dla dzieci w PSP Mierzyn - batalia o furtkę


Mała rzecz a cieszy - w ogrodzeniu Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie od strony ul. Długiej powstała furtka, którą dzieci mogą bezpiecznie przechodzić wprost z przejścia dla pieszych na teren szkoły.

Kilka lat starań Rady Rodziców i Radnego P.Malinowskiego przyniosło w końcu efekt mimo oporów władz gminy i Dyrekcji PSP Mierzyn.

Wydawać się może, że taka furtka to banalne i zbyteczne rozwiązanie, ale czasami przeciskanie się dzieci przez ten specyficzny "wyjazdo-wjazd" było niebezpieczne.

 

Przejazd przez teren szkoły samochodem to poruszanie się drogą jednokierunkową i wyjazd na ul. Długą. Ale nie dla wszystkich - wyjątkiem są autobusy komunikacji miejskiej, które poruszają się w przeciwną stronę i dla nich od strony ul. Długiej jest to... wjazd
Niestety - zdarzają się też rodzice, którym się spieszy i tak jak autobusy wjeżdżają na teren szkoły od ul. Długiej jadąc pod prąd.

W pobliżu tego wyjazdu jest przejście dla pieszych i przystanek autobusowy. Dotychczas dzieci przechodzące tym przejściem szły do szkoły przechodząc przez ów specyficzny "wyjazdo-wjazd". Nietrudno domyślić się, że bywało to ryzykowne.

 

Na szczęście działa już furtka, do której idziemy wprost od przejścia dla pieszych - można spokojnie wejść na teren szkoły unikając lawirowania między samochodami. O takie przejście od kilku lat zabiegała Rada Rodziców PSP. Kilka interpelacji składał też Radny Gminy Dobra - Paweł Malinowski.

Na przełomie lutego i marca 2020 r. pierwsza z tych interpelacji zaowocowała informacją, że na 853 uczniów PSP Mierzyn wejście od strony ul. Długiej byłoby bliższe dla 90 dzieci. Wójt wówczas zadeklarowała, że przeanalizuje, czy w budżecie gminy znajdą się środki na opracowanie dokumentacji tego rozwiązania.

Nieco ponad 7 miesięcy później, po kolejnej interpelacji Radnego P.Malinowskiego okazało się że wejście od ul. Długiej byłoby bliższe dla 117 dzieci.

Jednakże Dyrektor PSP Mierzyn uznała, że utworzenie dodatkowego wejścia na teren szkoły nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dzieci, a wręcz przeciwnie.  
Wójt Gminy Dobra przekazując odpowiedź Dyrektor PSP Mierzyn nie wyraziła dodatkowej opinii od siebie, najwyraźniej uznając, że zgadza się z taką oceną i nie ma nic do dodania.

Radny P.Malinowski "nie złożył broni" i wystosował jeszcze jedną interpelację - w czerwcu 2021 roku - zwracając się z prośbą o zorganizowanie spotkania w tej sprawie. W odpowiedzi Dyrektor PSP napisała, że uważa organizację takiego spotkania za zasadną. Oszacowała też tym razem, że takie rozwiązanie posłużyłoby 80 uczniom.

Zapewne ostatecznie do powstania furtki przyczyniło się też w jakiejś mierze spotkanie przy PSP Mierzyn w połowie lutego 2022 r. zorganizowane przez Starostę Polickiego, podczas którego omawiano różne elementy poprawy układu bezpieczeństwa w rejonie szkoły.

 

W efekcie w pierwszej połowie kwietnia tego roku furtka powstała i można już bezpieczniej wchodzić na teren szkoły.

Zadziwiające jest, że tak banalne rozwiązanie wymagało tyle czasu, zabiegów i dywagacji, czy pomoże 80 czy 117 dzieciom mimo wiedzy, że to miejsce jest niebezpieczne...


Info: UG Dobra, Paweł Malinowski - Radny z Mierzyna
Foto: własne

 

Reklama r6s